Întrebare recomandată | Max234 a întrebat:

TPU ce este mai bun, sa beau un litru de lapte fiert sau crud care este mai bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PickUp a răspuns:

SAll!
Recomandant este crud deoarece nu isi pierde din vitamine si tot ce contine.
Dar si fiert este bun pentru ca elimina din bacterii...
Dar eu iti recomand crud!
Bafta!
Funda?big grin

17 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde ce fel de lapte consumi : dacă este vorba de lapte pasteurizat ( de cumpărat ), atunci NU mai trebuie fiert; dacă este lapte cumpărat din piaţă ( sau de la ţară/sat ), atunci TREBUIE fiert.

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Mai bun e crud.

| SiLaS a răspuns:

Iti recomand laptele fiert.Cel crud are bacterii si nu sunt bune!

| kzd a răspuns:

Ambele, dar cred ca mai bun crud, dar ai grija de unde il iei.

| adrew a răspuns:

Ziua-fiert, noaptea-crud

| Fayree a răspuns:

~ Ziua fiert puppy dog eyes, iar noaptea crud thinking

| iRobby a răspuns:

Cel mai bine e fiert, pentru ca isi arde din bacterii.

| patriiiii89 a răspuns:

Crud, daca il fierbi isi pierde vitaminele :*

| andreiboss31 a răspuns:

Daca iei lapte crud de la piata mai bine il fierbi ca nu stii daca e proaspat, dar daca ei lapte crud de la tine sau de la un om cu laptele poti sa il bei linistit...

| NoisyDream a răspuns:

Fiert pentru ca prin fierbere se distrug bacteriile

| EmmaLoLy a răspuns:

Crud-pentru ca nu isi pierde vitaminele big grin

| madastar18 a răspuns:

Bea laptele fiert, pe ugerul la vaca sunt microbi care nu se vad si asta tiar putea afecta sanatatea.
DAR CEL MAI BINE BEA UN LITRU DE CEAI VERDE, ACEST CEAI ITI DA ENERGIE PLUS CA TE AJUTA SA SLABESTI DACA AI PROBLEME CU GREUTATEA.
Salut sper ca ti-am fost de ajutor.

| Alinutzaa95 a răspuns:

Laptele e mai bun fiert, deoarece daca bei lapte crud exista posibilitatea de a contracta diverse bacterii.
P.S: Laptele crud se fierbe 15 minute, dupa ce da in clocot. big grin

| Ale123456 a răspuns:

Crud laughing

| Ama_Iulia_1993 a răspuns:

Este mai bun laptele fiert.

| RObotzi a răspuns:

Crud