| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Tusesc de vreo cateva zile sec si nu pot sa ma opresc.Am luat niste pastile, am baut ceai, a mai inceput un pic sa se rupa dar tot nu se opreste.

Ce sa fac pana ajung la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GeorgianaEuu a răspuns:

Evita mancarurile sau bauturile reci, bea in continuare ceai (cu lamaie-preferabil). Eventual poti lua un sirop de tuse.Dar nu mai sta pe ganduri si mergi cat de curand la doctor!

| znstr a răspuns:

Tocmai acum pe caldura asta tu esti racita, nu-i bine. Incearca siropul Plantusin cu propolis/miere parca, nu mai stiu sigur cu ce era (il gasesti in farmacii sau la plafar si nu costa mult), Mucosolvan sau Revigrip. Ia-ti si o folie de Nurofen pentru raceala&gripa, si iei pastila odata la 6 ore fix. Continua cu ceaiul cald cu lamaie si miere, poti manca si miere goala cand iti amintesti, sau poti sa incerci sa cumperi niste ridichi negre, le tai pe jumatate, le scobesti in interior si pui niste zahar acolo sau miere, si lasi cateva ore pana cand se formeaza un lichid, pe care il bei (mie una mi-a facut bine). Poti de asemenea sa incerci sa faci gargara cu apa calduta si sare sau bicarbonat. Multa sanatate, pupici!

| oannapg a răspuns:

Până ajungi la doctor, hm... Însă îţi pot spune că şi eu m-am confruntat cu aceeaşi problema în Ianuarie, după care s-a oprit, iar în Martie am început din nou. Se pare că făcusem pneumonie. Nu pot spune şi în cazul tău, dar consultă un medic.