| alexiaolaru09 a întrebat:

TPU URGENT! Deci am aflat ca am un streptococ betahemolotic grup A in gat(aveam nara stanga infundata si mi se decojisera mainile). Am fost la doctor, a zis sa incerc cu ospen, am luat 10 zile, am asteptat o saptamana si mi-am facut exudat faringian si aslo. Exudatul a iesit pozitiv si aslo 386. Am fost iar la spital, mi-a facut test de penicilina, si mi-a pus branula. Am facut la 8h penicilina prin branula, 17 doze in total de un milion de unitati. Doctorul a zis ca ar trebui sa fac moldamin, insa nu se mai gaseste. Asa ca mi-a dat Ospen la 8h timp de 21 de zile. Ieri am facut o saptamana, iar azi imi curge nasu, dar doar din nara stanga. VREAU SA RASPUNDA PERSOANE CARE AU TRECUT PRIN ASA CEVA! E normal? O sa imi treaca? Si daca nu? Ce voi face? Ajutooor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Porcusorul a răspuns:

Daca ti-au dat Ospen in urma exudatului cu antibiograma, atunci probabil ca streptococul respectiv este sensibil la peniciline. Asta inseamna ca in urma tratamentului ar trebui sa treaca. Pe parcursul tratamentului vei experimenta diferite stari mai mult sau mai putin delicate, insa trebuie sa te ingrijoreze doar cele care iti creeaza un disconfort sporit sau sunt similare cu efectele secundare ale tratamentului medicamentos.