| ღmarynaღ a întrebat:

TPU, va rog ajutati-ma vara asta nu am avut pofta prea mare de mancare dar toamna asta parca am innebunit, mananc 6-7 mese pe zi, si consistente mi-e frica de mor sa nu ma-ngras desi stiu ca ma-ngras, cate calori, trebuie sa manance un copil de 13 jumate la 1, 60 si 52 jumate de kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lukk a răspuns:

Esti in perioada de crestere, activitatea hormonala e in plin avant si este normal sa ai pofta de mancare. Daca pe langa pofta de mancare ai constatat ca dintr-un motiv sau altul, nu te simti bine, spune-le parintilor si consulta un medic.
Daca te simti bine si numai pofta de mancare e problema, din cauza fricii tale ca te vei ingrasa, atunci apuca-te de un sport si fa multa miscare fizica. Nu numai ca asta te va ajuta sa nu te ingrasi, dar iti va face si un corp tonifiat, armonios - niciunui baiat nu-i place o tipa slaba dar cu pielea atarnand pe ea si cu muschii ca piftia laughing Si, cum stii probabil, activitatea fizica iti mentine sanatatea. Asa ca sfatul e sa mananci, sa alegi alimente benefice -nu fast food, nu sucuri, etc. - si fa sport!