| silviu_7255 a întrebat:

Tratament alergolog!
Sunt alergic la praf si polen de cativa ani de zile si nu am mers deloc la un medic specialist. Alergia pe care o am se manifesta destul de urat cu stranuturi, ochi inflamati, mancarimi la nivelul nasului etc.
Practic alergia mea incepe pe la sfarsitul lunii mai si dureaza aproximativ pana in jumatatea lunii iulie.
Din ce am citit pe net despre testele alergologice am inteles ca sunt atat sanguine cat si cutanate. Doresc sa stiu daca a fost cineva la alergolog si a facut un tratament anume si daca i s-a ameliorat boala si pretul tratamentului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul te poate ajuta.
Poți lua Claritine în crize!
Pa, pa.

| maryellen91 a răspuns:

Si eu patesc asta! nu asa des dar cand ma pun pe stranutat nu ma mai opresc vreo 2 ore si ma mananca nasulsad cam aiurea ca mie mi-au spus ca am lipsa de calciu! si mai rau e ca nu stiu la ce fac alergiecrying

| Kittynika a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, la mine se manifesta asa tot anulsad.
Dar cand iau pastile de echinaceea nu se mai manifesta deloc dar nu trebuie luat decat de 4 ori pe an.
Incearca si tu.In problema alergiilor trebuie sa ai o imunitate foarte puternica, din cauza imunitatii slabite se fac alergiile.Mananca multe citrice si legume care au vitamina C pentru ca si acestea sunt f bune pentru sistemul imunitar si de asemenea vreo 2-3 catei de usturoi pe zi.
Asta e cel mai bun tratament posibil la mine nu se mai manifesta alergiile asa puternic si sunt zile cand nu stranut deloc nu ma ustura ochii si nu ma mananca nasul.Deci iti recomand sa mergi pe un tratament natursit de cat sa te indopi cu medicamente.
Si de asemenea sunt multe ceaiuri antialergice cum ar fi ceaiul de trei frati patati.
Si la fel ca sa cureti nasul de alergeni clatesteti narile cu apa calduta in care ai dizolvat sare, sau cu ceai caldut de musetel sau 3 frati patati, de vreo 2-3 ori pe zi si dupa iti sufli bine nasul.
Pui intr-o canita nu stiu cum sa-ti explic ca ii, care are la marginea un colt in afara in asa fel incat cand iti torni lichidul pe nari sa nu ti-l imprasti pe fata.Stay aplecat si iti torni lichidul pe o nara iar acesta va curge pe cealalta nara.Iti gasesti u pozitia cum sa stay, incat sa nu-ti curga in gat.
Eu fac asta zi de zi si nu mai stranut.
Multa santatate!

| bulin a răspuns:

Boala nu ucide ea poate afecta major calitatea vietii! Un spray corticosteroid nazal poate fi folosit in locul sau impreuna cu antihistaminicele. Aceste spray-uri pot reduce simptomele rinitei alergice si sunt recunoscutea fi cel mai eficient tratament pentru majoritatea persoanelor... poti face tratament simultan cu antihistamine, decongestive si picaturi pentru ochi.

| dodo31 a răspuns:

Va zic eu e un medic alergolog bun la Bacau ori la particular ori la spital este doamna doctor Ungureanu.eu fac tratament de 4 ani si mai am 1 an si am simt excelent nu mai am nimic nu m-am mai sufocat sau sa ma manance nasul si mi-a dat un vaccin care fac odata la 1 luna ma rog dupa primul an faci al 1 luna si costa in jur de 800 ron adica 8 mil vechi cam asa si poate costa mai mult depinde eu mai fac si la cal si soarece dar si gandaci tie e posibil sa iti dee doar pe 1 an sau 2 nu stiu dar vezi. testele da iti pune 40 sau 30 de picaturi pe maini si vede unde se inroseste faci alergie si iti mai ia si sange doar o eprubeta mica.

| dodo31 a răspuns:

Apropo clinica se numeste Medical Top.

| ionutiacob25 a răspuns:

Este o boala care intr-adevar se amelioreaza dar care ne supara o buna perioada de timp din an. Daca la toate astea se mai adauga si tusea cum este in cazul meu...atunci avem un tacam complet. Un factor decisiv este si stresul in aceasta afectiune;) Eu tocmai am scris un material pe blogul meu exact despre acest aspect. Cred ca iti va fi de mare ajutor;) http://www.rinita-alergica.net/
Ne vedem pe blog;)