| claudiamelania71 a întrebat:

Tratament cancer de col uterin.de ceva timp, cam 4-5 luni.am o scurgere roza, cateodata putin mai inchisa la culoare.am dureri in partea dreapta jos si dureri de spate.aceste dureri de spate am zis ca sunt de la efort lucrez in comert de 20 ani si sunt si operata de hernie(am plasa)azi trebuia sa-mi iau raspunsul la testul papanicolau si nu am avut curaj sa merg la cabinet, dar maine trebuie neaparat, nu stiu ce voi face daca analiza nu este buna, nu stiu daca pot trece peste asa ceva. ce pot sa fac sa am psihicul mai ridicat. tatal meu a murit de leucemie si stiu cum s-a chinuit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ione a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica daca ai displazie si eu am avut si dupa ce mi-a facut conizatie la2 luni am ramas insarcinata si am adus pe lume o fetita perfect sanatoasa iti recomand un dr.foarte bun in tg.mures dr.capalna la dansul la cabinet se poate face toate analizele necesare chiar si o eventoala interventie tio poate face tot el iti dau nr.tel de la cabinet 0265261968 dupa ce il suni si te programezi poate imi scrii un sms nr.0740895272 iti urez succes si curaj ca sa pornesti si sati rezolvi problema

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai cancer de col uterin. Poti avea o infectie, sau o leziune precanceroasa care sa se vindece prin simpla cauterizare sau rezectie chirurgicala.
Tinand cont ca tatal tau a suferit de o boala maligna, tu ti-ai facut testul Papanicolau, asa cum e normal, macar anual. Crede-ma intr-un an nu are cum sa apara cancer de col uterin. Daca acum un an nu aveai nici o leziune pe col, acum poti avea cel mult o displazie (leziune precanceroasa). Displazia se cauterizeaza sau se scoate chirurgical si cu asta e vindecata definitiv. Doar ca trebuie sa faci in continuare teste Papanicolau macar anual si consulturi chirurgicale la fiecare 6 luni (ca orice femeie).
Nu te speria, e putin probabil sa ai cancer. Ia-ti rezultatele cu incredere si vindeca-te.