cami
| cami a întrebat:

Tratamentul cu Penicilina G-potasica injectabila, isi face efectul in decurs de 3-7 zile de la terminarea acestuia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Începe să-și facă efectul de la primul flacon injectabil administrat.
Se poate urmării mirosul urinii, care în mod normal este amoniacal și în situația utilizării de antibiotice devine mult înțepător după primele 12 ore de la începerea tratamentului.
Sănătate.
Pa, pa.

mlm
| mlm a răspuns:

Vei vedea imediat rezultatul injectiilor.

cami
| cami explică:

Rezultatul tratamentului este cam...nul! [26 penicilini], insa am citit pe net ca in decurs de 3-7 zile de la terminarea lui. Astazi fiind a 4`a zi. O febra pacatoasa de 37, 1 care nu vrea sa scada.

| domidoc a răspuns:

Pai depinde pentru. ce e dat. Daca e pentru. un streptococ beta-hemolitic[din gat] sensibil la penicilina, e OK.Depinde si de doza[pe kgcorp].

cami
| cami explică:

Da, @domidoc exact! pentru streptococ beta hemolitic este. Dar mai este ceva...Cum sa pui diagnosticul asta, daca in cartea de medicina spune CLAR ca la streptococ, febra depaseste 38. [ >38]. In cazul asta nu trece d 37, 1.
Deci...streptococ? cam slabe sanse. Cu toate ca pe fisa medica acest diagnostic este pus. Doamne ajuta!

| yadora a răspuns:

Absolut, orice antibiotic luat indiferent de durata are efect timp de 1 saptamana dupa terminarea tratamentului. E verificata situatia.

| domidoc a răspuns:

Si atunci, Neiserii?

cami
| cami explică:

@domidoc... ceeeeeeee?!

| justTz a răspuns:

Vad ca discutia e mai veche si sper ca intre timp problema ta s-a rezolvat. Voiam doar sa fac o remarca, primul gind care mi-a venit in minte cind am dat peste post-ul asta, si anume ca trebuie sa fi fost foarte frustrant pentru tine sa suporti 26 de injectii pentru ca dupa aia sa vezi ca le-ai cam facut degeabatongue. Aveai tot dreptul sa le spargi capul tuturor celor implicati. Mie cam asa imi vine sa fac pentru ca sint oarecum intr-o situatie asemanatoare, la modul ca inghit de o saptamana pastile cu lopata(prescrise de medic, nu dupa capul meu) si totusi temperatura nu imi coboara sub 37, iar raceala aia usoara devine din ce in ce mai nasoala. am vazut pe net ca asa ceva poate sa te tina max 14 zile, asa ca mai astept o saptamana,, dupa aia... vad eu ce fac.

| Mihai_Enforcer_1987 a răspuns:

Penicilina g-potasica trebuie sa faci 10 zile si se face (pe vena, in muschi, perfuzie de preferat pe vena ) ca asa scrie la carte... iar dupa se da moldamina iti revii complet...