| inflicted a întrebat:

Trauma se poate manifesta din senin la o varsta inaintata, chiar daca ea a avut loc in copilarie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, mai ales in conditii asemanatoare.

Daca apare o noua trauma, acesta poate cauza probleme psihice extreme, care se rezolva doar prin constientizarea detaliata ale evenimentelor traumatizante (psihoanaliza).
In caz contrar, persoana se poate distruge psihic complet si chiar irecuperabil.
Tratamentele medicamentoase nu prea vindeca traumele psihice ne-constientizate.

| gheorghe699 a răspuns:

Da,uneori ne amintim, sau revin lucruri neplacute, tinute ascuns in subconstient...

| sarahmaria97 a răspuns:

Da, daca acel ceva din trecut care te-a marcat apare din nou.