| Sorina466 a întrebat:

Trebuie să merg să mi se facă o ecografie transvaginala am programare mâine dar îmi este frica nu am mai făcut niciodată și am niște întrebări. 1Va fi dureros? 2Cum se va face? Poate întra soțul meu cu mine în cabinet la ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ce e gelos?

| StudentLaMedicina a răspuns:

1. Nu este dureros.
2. Este ca un aparat în formă cilindrică şi se introduce în vagin. Medicul vede pe ecran uterul, ovarele şi fossa Douglasi (unde se adună lichid dacă este o patologie în abdomen).

3. Ar trebui să poată.