| Elena1234456 a întrebat:

Tu donezi sange? Ai vrea sa devii donator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Nu donez deoarece nu am inca 18 ani dar mi-ar placea sa donez...sa stiu ca pot ajuta pe cineva...sau chiar salva viata cuiva.

15 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da! Sunt de foarte mult timp! E bine, sanatos, si necesar, la nivel macro social! Plus ca nu stii niciodata cand ai putea avea tu nevoie! - si daca altii n-ar dona, de unde sa ti se dea?! Se da o zi libera platita! de la serviciu, si bonuri de masa in valoare de 50 de lei!

Laur
| Laur a răspuns:

Wisdom, eu iti doresc sa nu ajungi niciodata nevoit sa donezi sange, pentru ca de obicei nevoia vine pentru cineva apropiat... de putut poti daca ai peste 18 ani si esti sanatos.

Laur
| Laur a răspuns:

Ammodytes, ba din contra, pentru ca asa putini au Rh nrgativ ei sunt cei mai putini care doneaza si e greu de gasit sange potrivit pentru cei care au nevoie de Rh negativ...

brianna, trusa de donare e de unica folosinta, sterila si se dezambaleaza in fata ta...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu donez. As fi vrut sa o fac, dar nu am greutatea necesara.

| emima a răspuns:

Nu sunt donator dar imi doresc din tot sufletu sa devin dar trebuie indeplinite niste conditii sa ai 18 ani si sa nu suferi de vreo boala nu stiu daca eu le pot indeplini
multa bafta

| alma a răspuns:

Am incercat odata dar sanatatea nu-mi mai permite sa pot dona din pacate.Pa

| SpikE a răspuns:

De ce nu? am auzit ca daca te duci iti da baniilaughing

| ammodytes a răspuns:

Am vrut sa donez cat timp am fost in facultate... dar din pacate, nu m-au lasat asistentele... din cauza faptului ca nu am destule kg... Dar in plus nu foarte multa lume ar avea nevoie de sangele meu, deoarece am Rh negativ, iar din cate stiu eu doar 15% din populatia globului au acest Rh. Dar cu toate astea sunt destul de norocoasa deoarece si logodnicul meu are tot Rh negativwinking asa ca nu va fi o problema pe cand vom avea copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost la donat....cu cativa colegi de serviciu...si alea in loc sa ne ia sange...serveau cafeaua...de atunci sa mai dus dracu...ca eu nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, de vrut, as vrea... da' iti zic ca mi-e cam frica, aici, in Romanica noastra straight face

ma gandesc ca la campania aia, initiata de pro tv te referi

nu stiu, poate in toamna, cand ma duc acasa, unde-s acum n-au centru de donare tongue si vad daca mai conving pe careva sa vina cu mine, singura nu merg laughing

ps:daca tu vrei s-o faci, sa donezi, fii atenta la ace...sa fie sterile... te poti astepta la orice in tara asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vr sa donez da e absurda chestia cu 18 ani tu nu crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Nimeni a răspuns:

Pana acum nu am donat, dar nu m-as feri sa fac asta!

| Wisdom a răspuns:

Nu am donat pana acum, dar daca vreodata o sa fiu nevoit sau am sa pot am sa o fac fara sa ma gandesc. Putin din mine poate face mult pentru altcineva happy

| dianna_5276 a răspuns:

Si mie mi-ar placea sa donez sange, dar din pacate nu am greutatea necesara.De admirat sunt cei care fac asta in scop umanitar.