| Ion1983 a întrebat:

Tulburarile obsesiv compulsive sunt descoperite la un examen psihologic la academia de politie? daca da, aceste ma pot face sa nu trec examenul? raspundeti doar in cunostinta de cauza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt descoperite. Ar fi normal sa le declari tu de la inceput, dar si daca incerci sa minti, este relativ usor de depistat.
Daca nu minti si daca tulburarea este usoara, in grad de nevroza minora, vei trece examenul. daca ascunzi un trecut de boala psihica sau daca tulburarea este mai severa (a necesitat tratament psihiatric, a avut episoade de psihoza), vei fi respins la examenul psihologic, fiindca cu siguranta nu esti apt pentru a fi politist, munca pentru care iti trebuie un echilibru psihic aproape perfect 9trebuie sa fii printre primii 10% in ceea ce priveste stabilitatea psihica ca sa rezisti unei munci grele si dezumanizante, cu o raspundere imensa si cu un stres maxim)

| Ion1983 explică (pentru Brigaela):

Sunteti psiholog/psihiatru?

| Brigaela a răspuns (pentru Ion1983):

Nu, dar sunt medic si am fost pasionata in facultate de psihiatrie. Nu trebuie sa fii psihiatru ca sa ai aceste cunsotinte, sunt de baza pentru un medic studios.