| Florin0 a întrebat:

Un angajator are acces la istoricul tau medical? Spre exemplu daca merg la terapie pentru depresie, un angajator romanesc are accesul la aceasta informatie? In Germania din cate stiu nu au.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Nu, nu are acces. Datele medicale sunt confidențiale și este interzisă prin lege divulgarea lor. Angajatorul nu va primi altă informație decât cea de la medicul de familie, precum că ești apt sau nu să prestezi muncă în cadrul firmei sale.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E confidențial totul, doar daca ai boli mintale și se cere acte atât

| Violleta2022 a răspuns:

In principiu nu au cum sa stie, dar daca ai concedii medicale, se scrie pe adeverinta ce diagnostic ai.