| SunShine_3102 a întrebat:

Un bebe poate manca la 2 luni miere de albine cu scortisoara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lost.in.rain a răspuns:

Uite aici parerea unui medic pediatru :"Conform ultimelor cercetari, mierea ar trebui evitata la copiii sub 1 an; aceasta deoarece pe langa faptul care are potential alergenic, se pare ca poate vehicula anumiti germeni care pot provoca la copii gastroenterite foarte grave (botulism).

Aceasta informatie, este in contradictie cu recomandarile mai vechi; se stie ca in trecut mierea era considerata ca fiind un aliment foarte sanatos si pediatrii recomandau frecvent parintilor sa o includa zilnic in alimentatia copiilor.

Insa noile descoperiri, au determinat pediatrii sa recomande evitarea ei in primul an de viata.

Nu este neaparat sa indulciti ceaiul; sugarul nu are inca preferinte pentru dulce, si multi sugari primesc ceaiul neindulcit, daca parintii nu i-au obisnuit altfel."

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Este total interzis sa dai unui sugar( copil pana la un an) miere de albine.

| shalimar a răspuns:

Nu poti sa ii dai, mai ales miere de albine.in general se introduce treptat mancarea alternativa, incepand cu varsta de 3 luni. dar nu se da mult.doar o lingurita de mancare la zi. mierea se poate introduce in meniul unui copil incepand cu varsta de un an, un an jumate, deoarece este o substanta alergena.in general se incepe cu supica sau pireu, supica constand in fierberea unui cartof, unui morcov si o ceapa taiata in jumate.cand au fiert, scoti ceapa si o arunci pe urma faci un pireu mai subtire din morcov si cartof, folosind zeama obtinuta din fierbere.atentie,nu trebuie sa manance tot castronelul.azi ii dai o lingurita, faci la fel toata saptamana, facand alta supita in fiecare zi, a doua saptamana ii dai doua lingurite si tot asa.au stomacelul delicat si nu cred ca vrei ca bebelusul sa sufere de stomac cand creste mare.

| swet girl 22 a răspuns:

Unui copil de 2 luni nu-i este recomandat sa manance miere de albine si cu atat mai putin scortisoara. abia de la 5 6 luni ai poti da mancare dar nu orice fel. poti sai dai piureuri fructe pasate, suc natural de fructe, ciorbita strecurata etc.pe internet poti gasi multe alte feluri de mancare si retete pentru copil.acum necesar ai este laptele praf sau matern, NU DE VACA.

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Nu prea credlaughing

| Kqzu97 a răspuns:

Nu poate manca la 2 luni miere, sa nu cumva sa-i dai pentru. mierea este sanatoasa dar nu e buna pentru. bebelusievita sa-i dai miere, poate cand ii faci ceai o jumatatea de lingurita ca sa nu ii pui zahar...Nu e recomamdata la bebelusi asa de mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, pentru ca mierea si scortisoara contin substante alergenice, iar stomacul copilului este inca steril.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mierea e dulce. dar scoarta de copac e tare si bebelul nu are dintisori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii mai mici de un an NU au voie miere de albine, aceasta poate fi o potentiala sursa de alergii sau poate provoca botulismul infantil, adica gastroenterite grave!