| allube a întrebat:

Un fibrom uterin de 3, 7 cm se poate trata, si care ar fi tratamentul?
A obtinut cineva rezultate cu tratament sau acestea se obtin doar chirurgical?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisi dy a răspuns:

Draga mea, ginecologul la care a fost pacienta ce zice? Parerea mea este (daca nu apar complicatii : hemoragii, compresia organelor invecinate, nu simti dureri, nu faci febra) sa mai astepti, dar in timpul asta sa mearga regulat la controalele cerute de ginecolog. In principiu se opereaza fibroamele complicate sau cele care dau complicatii prin dimensiune sau sediu. In general se incearca tratamentul medicamentos si in ideea de a reduce (uneori!) dimensiunea si vascularizatia fibromului si abia dupa aia se hotaraste operatia.Tratamentul este hormonal, cu preparate de fier, dar medicul decide in functie de situatia medicala a pacientei ce si pentru cat timp da tratamentul, asa ca nu pot sa-ti spun ce tratament trebuie ...Interventia chirurgacala difera dupa varsta pacientei ( tu ai omis sa spui cati ani are pacienta, daca are copii, daca mai doreste alti copii, daca fibromul a fost descoperit intamplator sau a dat niste manifestari care au indrumat-o la ginecolog)astfel ca la pacientele de varsta fertila se aleg interventii care conserva uterul si anexele, iar dupa 50 de ani majoritatea scolilor ginecologice propun indepartarea uterului si a anexelor dar numai daca sunt fibroame mari, multe, sau produc alte complicatii.IMPORTANT: controlul regulat este de aur, asa ca potentiala pacienta nu trebuie sa zica "n-am timp, nu ma doare, durerea este suportabila, maine o sa ma simt mai bine, n-am bani, mi-e rusine,"etc.Sa mearga la ginecolog bun ( in care sa aiba incredere si cu care sa poata comunica) si impreuna cu el sa hotarasca ce e de facut in continuare. Totusi, nu e cazul sa faca cine stie ce depresie daca aude de operatie, sa se gandeasca, ca o fac mii de femei ( unele studii arata ca aproape un sfert din femeile peste 35 de ani au fibrom uterin de diverse dimensiuni, deci nu este in fata a cine stie a ce mister medical ). Sanatate si curaj!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista alt tratament eficient in afara interventiei chirurgicale. Dupa menopauza va involua de la sine si tu nu mai ai mult pana la menopauza.

| pisi dy a răspuns:

Pai, faptul ca apasa pe vezica e o complicatie( poti face infectii urinare si alte comlicatii renale). si de obicei fibromul recidiveaza. Parerea mea este ca ginecologul te-a sfatuit bine data fiind varsta, faptul ca ai copii. Daca vrei, mai consulta si un alt ginecolog, ca sa fii tu impacata, dar cred ca la fel iti va recomanda( pentru ca "apasa pe vezica")! Sanatate si mai spune-ne ce faci! Noi, macar cu o incurajare te sprijinim cu drag!

| gabimaris a răspuns:

Tigara si alcoolul trebuie sa lipseasca din dieta ta! misca-te mult in aer liber si mananca sanatos pentru a nu complica lucrurile!

| roxi_8971 a răspuns:

Depinde de organismul tau, da se poate vindeca si prin tratament dar trebuie sa te duci la doctor.

| allube explică:

Da, la control am fost si mi s-a recomandat operatia, dar fara totusi de a incerca inainte cu un tratament.Intr-adevar, copii nu mai fac, am 2, am 46 ani, asa ca n-ar fi nici o problema sa scot uterul cu totul. Dar daca totusi, se poate trata cat de cat? Nu ma deranjeaza decat ca apasa pe vezica, in rest e ok.Am dorit sa ascult si parerea altora care au trecut sau au auzit de la altii, specialisti etc.

| allube explică:

Multumesc pentru sfaturi. Acum am alte prioritati dar ma voi gandi la cele ce mi-ati spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar chirurgical