| AAndrei77 a întrebat:

Un sfat va rog sau poate chiar un medic pe TPU, de cate va zile mi-a ieșit în zona anusului o bașica/o umflatura și ma doare tare cand ies cu scaunul, poate sa ma ajute cineva cu un sfat? Ps mi-e rusine sa merg la spital.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar nu avem medici pe TPU!
Ceea ce ai tu este HEMOROIZI si se produc din cauza constipatiei si a scaunelor foarte sucate, care iti ranesc anusul si intestinul gros.
O dieta bogata in supe, ciorbe, hrana diversificata si bautul a doi litri de apa pe zi, regleaza miscarile intestinului gros si elimina constipatia, care la randul ei nu mai raneste intestinul si nici anusul, iar hemoroizi se retrag si dispar.

| alina2k18 a răspuns:

Posibil hemoroid, cere la farmacie ceva.
Vezi ca aia se pot inmulti gen 5-6-10 de nu mai scapi fara dus la doctor.

| Floridori a răspuns:

Posibil sa fie vorba de un hemoroid.
In cazul acesta, solutia este sa ai o alimentatie bogata in fibre si sa consumi multa apa.Trebuie sa mentii igiena in zona si dupa fiecare scaun sa te speli cu apa calduta si sapun. Poti face si bai de sezut.In plus, poti merge la farmacie sa ceri o crema pentru tratarea hemoroizilor pe baza de hidrocortizon si lidocaina.

| asuari a răspuns:

Cred că e un furunc. Caută pe net poze și mai multe informații să vezi dacă asta e. Însănătoșire grabnică!