| Zizia9 a întrebat:

Un verișor are gingiile puțin inflamate, herpes si un fel de bubite în gură. Cum sa scape de ele? Nu e grav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Cel mai probabil verisorul tau a facut o stomatita. In acest caz isi poate cumpara de la farmacie o solutie speciala cu care sa se clateasca in cavitatea bucala. De obicei aceasta solutie e glicerina boraxata cu care trebuie sa se clateasca de 3-4 ori pe zi dupa care nu mai are voie sa manance sau sa bea nimic timp de 30-40 de minute. Igiena bucala( periaj dentar+folosirea unei ape de gura+ ata dentara) este foarte importanta si ajuta si ea la combaterea stomatitei! Pentru herpes, de asemena, isi poate cumpara, tot de la farmacie, o crema speciala( ex: Aciclovir unguent) pe care o va aplica pe herpes.

| angelcore a răspuns:

Mergi frumusel la farmacie si intreab-o pe femeia aceea draguta care iti da pastile, ea nu e vanzatoare, este o farmacista car chiar stie despre ce vorbeste si care a facut o scoala pentru a te ajuta pe tine cand ai astfel de nelamuriri. Simplu, nu?