| powerrose a întrebat:

Unde gasesc maselarita? ajuta la vindecarea paradontozei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Incearca la Plafar, daca nu, din cand in cand vin la piata oameni specializati in plante medicinale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm...cauta altceva. Asta e o planta otravitoare, nu exista pe toate drumurile.Nu ajuta la paradontoza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face gargara, nu se inghite

| Emma7 a răspuns:

Gasesti seminte de Maselarita-Hyoscyamus niger ( Black henbane,
Schwarzes Bilsenkraut ) pe Ebay.com. Atentie, exista varianta pitica, probabil de evitat, desi isi face si ea efectul, cu brio ( verificat de mine!). Am o parodontoza f. avansata si stomatologa mi-a recomandat ( destul de sceptic? ) acum vreo 5 ani, la 6 luni cura cu Rovamicina si Metronidazol, dandu-mi de inteles ca situatia e f.grava si mai mult de atat nu ma poate ajuta. Am facut tratamentul vreo 2 ani, m-a ajutat ceva dar nu a stopat degenerarea dentara si durerile reapareau dupa un timp. Tot Dansa, un medic exceptional de altfel, mi-a recomdat sa folosesc periute din acelea minuscule, nu mai stiu cum se numesc, dracu sa le ia! Ca alea numai inteapa gingiile fara sa curete spatiile interdentare, nu-s bune de nimic?)). Le-am aruncat si mi-am comandat cu vreo doar 100 lei de pe un site chinezesc un dus dentar atasabil la robinet-m-am mai descurcat cu el un timp dupa care nu l-am mai folosit fiindca intre timp mi s-a luminat mintea? Bine macar ca am dat de chineji, ca la noi un aparat e de pana de 10x>scump si trebuie sa-l reincarci cu apa, fiind independent?‍♀️!

De 3 ani nu mai iau antibiotice fiindca nu mai am dureri-din 3 plante proaspete, pitice de Maselarita ( comandate din greseala, de erau mari imi ajungea una 5 ani! ) am facut un ceai care s-a tinut in camara in borcanul sterilizat cam un an, pentru doua clatiri ( a cate 7 zile consecutive ).

Iar de 2 ani, desi mi-am propus sa cultiv in continuare Maselarita in gradina - sa ma asigur din timp ( ceaiul practic se poate ingheta cubulete sau daca sterilizezi la caldura borcanele se poate tine ani de zile? ) pentru cazul reaparitiei durerilor, nu am facut-o inca, fiindca am descoperit intre timp alt remediu mai la indemana. De 2 ani nu mai folosesc pasta de dinti ci pudra de frunze de salvie si menta, ambele din gradina proprie si de atunci nu am mai avut probleme cu dintii (((?))).

| Emma7 a răspuns:

Continuare la mesajul meu anterior :

Tot acolo, dar si pe multe alte siteuri din intreaga lume vei putea gasi in afara de seminte, si tot felul de extracte si uleiuri cu efecte psihotrope, fiindca prin ele este cunoscuta Maselarita in primul rand; este folosita in homeopatie de multa vreme dar ceea ce mi se pare remarcabil e ca printre efecte nu se prea pomeneste de sfera dentara? Insa poporul roman, in indelungata lui experimentare populara i-a fixat in nume aceasta caracteristica, avand grija la dozare ( clatire o data la 6 luni timp de 7 zile ) ca si la efectele adverse- ma refer la atentionarea de a nu inghiti din ceai!

Internetul e plin de articole pe aceasta tema. Sunt biologa din intamplare dar cred ca oricine se descurca daca face putina investigatie; am experimentat pe pielea mea calitatile acestei plante minunate pe care agricultorii o considera ca buruiana? iar scepticismul autoritatilor romane care interzic comercializarea ei pe motive de toxicitate, facand abstractie de avantajele ei terapeutice inmiite mi se pare o nerozie! N-am avut absolut nici o neplacere pe parcursul celor 7 zile de tratament, nici o reactie adversa, etc! ((( E adevarat ca prima cura am facut-o impreuna cu antibioticul, fiindca nu aveam 100÷ incredere in planta. Incepatorilor asta le-as si recomanda, sa le combine-cel putin un timp, FIINDCA ERA ANTIBIOTICELOR INCA N-A TRECUT, cu toate efectele lor adverse nenoricite?! )))

in fine, comunismul a reusit in tara noastra sa distruga o parte valoroasa a patrimoniului stiintei noastre populare numite fitoterapie.Iar situatia de fata e cu atat mai ridicula cu cat e vorba de a cauta in strainatate seminte pentru o planta despre care noi stim mai multe ca altii?, nope?

Daca mai apuc, ca am 60 de ani, ma APUC s-o cultiv si s-o comercializez?, poate ca se mai indulceste si legislatia intre timp? Sau poate ca iau altii initiativa☺, oameni MAI CU BANI?!

Va las profilul meu Facebook in ideea vreunei eventuale colaborari. Oricum, multi au nevoie de acest remediu natural?

 https://www.facebook.com/Mioara.Eu

Va doresc multa SANATATE?

P.S. Ops! Scuze, nu stiam ca nu e voie cu emoticoane!