| Fotofo97 a întrebat:

Unde trebuie mers pentru concediul de risc maternal? Trebuie aprobat de patron?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa te duci la medicul care te monitorizează, îți emite un document pe care îl depui impreuna cu solicitarea (va fi act doveditor) și ulterior ți se va aproba concediul.

| Kamiyashiro a răspuns:

Este condiționat de prezentarea salariatei la consultațiile prenatale/postnatale (nu uita să depui la angajator documentele emise de medic în termen de 5 zile de la eliberare, altfel riști refuzarea și întreruperea Concediului de Risc Maternal);
https://cariera.ejobs.ro/concediul-de-risc-maternal/