| anonim_4396 a întrebat:

Uneori cred că lumea se uită la mine, vorbește despre mine de rău, râde de mine. Oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anee1667 a răspuns:

Răspunsul îl ai chiar tu.
Analizezi prea mult. Ai insecurități legate de ceva anume poate cum arăți, poate în ce faci.
Cert este un lucru de prea multe ori ne preocupă ceea ce gândesc alți oameni despre noi și de prea puține ceea ce gândim noi despre noi.
Acum te întreb de ce să te uiți în jur și să te gândești la ce cred alți oameni despre tine când poți pur și simplu să te motivezi și să te preocupe doar ceea ce tu crezi? Oamenii se pot uita în diferite moduri la noi, uneori poți chiar să ai dreptate, există persoane care nu ne privesc cu ochi buni și poate nu spun lucruri bune despre noi dar asta ne face să înțelegem mai multe lucruri despre ele, părerea lor nu e realitatea ta.
Trăiești prin alți oameni, aștepți validarea lor și cel mai important îți pasă de ce cred ei. Asta e prima greșeală pe care tindem să o facem și care ne spulberă încrederea în sine.
„Cine sunt ei să dicteze cine sunt eu?"
Lucrează mai mult cu tine în ceea ce privește încrederea și învață să nu mai iei toate lucrurile din jur personal focusează-te pe cine ești.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| timidu89 a răspuns:

Cred ca ai inceput de ceva psihic, din uneori o sa sa ti se para ca mereu lumea vorbeste despre tine. Nu esti tu nu stiu ce personaj public, corect? Anxietate ai asta stim, sa nu ai ceva mai grav...

| Mindfulness a răspuns:

Seamănă a episod psihotic,delir,te simți persecutat,asta îmi dă de gândit că tu ai ca userul nostru alin "vindecătorul" o depresie psihotică! Nu sunt psihiatru, sper că nu am deranjat sau jignit cu ceva,dar pare destul de grav,inca e o forma acuta, cu tratament cred că o poți vindeca complet, dar trebuie sa fii sincer sa nu disimulezi cum fac psihoticii sa ascunzi adevărul, trebuie sa ii spui ce ne spui și nouă zilnic, mai ales ce ai postat acum e ceva destul de serios! Se poate ajunge la schizofrenie, ești predispus genetic acestei boli.
E ceva genetic nu cauzat de mediu familiar. Spune-i medicului tau neapărat aceasta problema.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Du te la psiholog/psihiatru Sportacusule.

| timidu89 a răspuns (pentru OSLOMELBOURNE):

Psihologul ii ia doar banii, la psihiatru trebuie sa se duca urgent.

| 1onur a răspuns:

Asta este prea de tot...nare cum sa fi așa.

| Dienushki a răspuns:

De ce? Din 2 motive:
1) te vad prea puternic si vor sa te darame
2) te vad slab si nu reactionezi cum trebuie