| SelenaTpu a întrebat:

Unor oameni li se face somn dupa ce mananca.
Are vreo legatura ca poate au mancat nesanatos sau foarte mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Bună! happy

Suntem atât de obișnuiți să ne fie somn sau lene după masă, încât le zicem și altora că e normal. Nu-i normal.

Normal este să te simți energic după ce ai mâncat.

În general, senzația de moleșeală după masă apare dacă ai consumat alimente grele, grase, foarte procesate sau ai combinat mai multe feluri de mâncare la aceeași masă.

Sistemul tău digestiv e suprasolicitat, are nevoie de mult mai mult timp și energie pentru digestie și se va axa pe asta. De-aia ți-e somn după o masă copioasă.

Dacă mănânci ușor și sănătos, nu combini multe feluri de mâncare la aceeași masă și incluzi și o porție de legume, vei observa că dispare moleșeala și te simți energică. happy

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu numai oamenii, dar si multe animale dorm dupa ce au mancat.

| RAY a răspuns:

Se activează somniferele din creier ca după sex, organismul vrea sa se odihnească deci dacă faci sport după mâncare glicemia va scade mult mai repede

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Creierul e ca un laborator chimic, e doar chimie atât

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e ceva normal, corpul isi consuma energia pentru digestie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are legătură cu ce mănânci.

| Brizbriz a răspuns:

Sa vezi ce dorm leii dupa ce manancahee hee
este o reactie normala, daca dormi, mancarea iti pica bine, daca incepi sa te agiti, nu iti pica bine

| mi25 a răspuns:

E o vorba din popor: "Fie omul cat de mic, dupa masa doarme-un pic".
Dar mie nu mi-e somn niciodata dupa ce mananc.

| Eireann a răspuns:

Nu, este absolut normal -dupa ce mananci o cantitate mai mare de sange se duce spre organele implicate in digestie ( stomac, intestine, etc) deci oxigenarea la nivelul creierului scade un pic.

| Catalin77945 a răspuns:

Cand mananci foarte mult de regula corpul intra in modu nu eu vreau sa dorm ca sunt plin, dupa care puteti vedea

| ionur a răspuns:

Și eu la fel pățesc uneori și tot dorm chiar dacă știu ca nu-i bine mă moloșesc și boom îmi dau somn singurlaughing))))

| Octavian81 a răspuns:

Sindromul post-prandial.
E si vorba aia: omul cat o fi de mic, dupa ce mananca, doarme un pic.