| sunny77 a întrebat:

URGENT! Buna! As vrea un raspuns URGENT! Deasupra genunchiului, cand stau mai mult in picioare sau stau in diferite pozitii mi se formeaza niste linii de o culoare vanata.As vrea sa stiu daca e vreo problema sau e ceva normal.(am 12 ani si jumatate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Vlelupu a răspuns:

Ce greutate corporală şi ce înălţime ai?
De cât timp ai aceste simptome?
Aceleaşi "linii vineţii" apar la ambii genunchi? Îşi schimbă culoarea în timp, devenind sidefii?
Ai fost tratată cu hidrocortizon în copilărie?
Oricum, mergi la un medic. Pentru început, roagă părinţii sau pe cineva apropiat sa te ducă la medicul de familie. De acolo, vei putea obţine o trimitere către un medic specialist, dacă este cazul. Nu trebuie să disperi, dar este absolut necesar să faci un control medical şi câteva investigaţii, în situaţia în care există obezitate instalată, acele dungi vineţii apar la ambii genunchi (pot apărea şi pe braţe, pe abdomen), îşi schimbă culoarea, dau după acest puseu aspectul de piele crăpată. Dacă ai primit în copilărie tratament abundent cu cortizon, trebuie sa specifici asta medicului.

| sunny77 explică (pentru Vlelupu):

Am 1,52 cm si 35 de kg si sunt foarte slaba.liniile imi dispar daca stau intinsa 2-3 minute si masez pe ele.o sa ma duc la medicul de familie.mersi mult

| Vlelupu a răspuns (pentru sunny77):

Mergi, copile, si multa sanatate!

| sunny77 explică (pentru Vlelupu):

Multumesc la fel!