| TheStranger a întrebat:

[URGENT!] Buna TPU, am o problema si anume: de azi dimineata am impresia ca vad mai dificil decat de obicei, nu stiu daca se joaca dor imaginatia cu mine, dar sincer imi fac griji.Cand am fost la scoala mi-a fost greu sa-mi focalizez vederea asupra cifrelor scrise pe tabla.Eu port ochelari pentru distanta de la varsta de 9 ani, iar acum am 17.In ultimele saptamani trebuie sa recunosc ca nu m-am hranit prea sanatos, si m-am indopat zilnic cu Pepsi.Seara adorm de obicei uitandu-ma la un film pe laptop, iar atunci laptopul merge pana dimineata cand ma trezesc.De dormit, dorm in jur de 5-6-7 ore pe noapte, depinde, si in timpul noptii obisnuiesc sa ma mai trezesc din cand in cand din cauza luminei de la laptop, dar fiind somnoroasa nu reusesc sa-l opresc. (asta se intampla mereu in timpul scolii!)
Saptamana trecuta mi-au fost marite dioptriile de la 4, 00 la 4, 25, iar pana acum nu am avut nimic, am vazut bine.Acum seara cand am incercat sa citesc o carte mi-a fost cam greu sa ma concentrez, nu stiu... am impresia ca nu mai vad sau ca imi pierd vederea. Poate din cauza ca stau prea mult la calculator...Nu stiu sincer, aseara m-am gandit ca nu ar mai trebui sa stau atata, poate din cauza ca imi fac prea multe griji se joaca imaginatia cu mine.In orice caz sunt foarte frustrata si mi-e teama.As fii mult mai linistita daca ma puteti ajuta cu un sfat. La control la oftalmolog am fost acum 2 saptamani si a zis ca sunt ok, adica mi-a marit dioptriile, mi-a masurat tensiunea si a zis ca sunt ok si sa merg abia la vara la un alt control.Chiar imi fac griji, sper sa ma puteti ajuta.
Multumesc din suflet!
PS: Dau funda + Voturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SamSon a răspuns:

Am auzit foarte multi oameni vaitandu-se ca au tot felul' de probleme din cauza sucului cu Pesi si Cola. Da', ca sa stii si tu, Fanta e mult mai toxic decat cola si pepsi. Intr-un final, nu cred ca sucul are legatura cu problema ta de vedere. Cel mai bine este sa te duci la un control la doctor si el o sa stie exact ce e mai bine pentru tine. Mai ar exista si varianta ca esti prea obosit, oricum, du-te la doctor, asa ar fi cel mai ok.