| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! daca am stat cu colega mea, a carei sora are rubeola, e posibil sa fac si eu? cum imi dau seama? pot sa iau ceva preventiv? am facut deja cand eram mica rujeola, are vreo legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| zuzualina a răspuns:

Pai daca ai facut nu te speria, nu mai faci

| SuperGirl122222222222 a răspuns:

Rubeola este altceva, rujeola este altceva.sunt 2 boli diferitehappy rubeola nu se poate trata cu medicamente,doar poti lua ceva pentru febra,sau dureri de caphappy dar, ea trece de la sine, in 1 saptamana, dar trebuie sa stai numai in casa.happy e posibil sa iei.dar, nu e gravhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scumpo,odată ce ai făcut nu mai faci.
Baftă.

| Raniia a răspuns:

Daca o sa faca colega ta este posibil si tu sa faci, orice persoana cu rubeola este contagioasa cu 4 zile inainte si dupa aparitia eruptiei.Este o boala diferita de rujeola cu evolutie mai usoara-adenopatie(marirea unor grupe ganglionare) si eruptie foarte mica cutanata(pe piele).