| ByBy9518 a întrebat:

URGENT sad Hey TPU sad De curand mi-am inceput viata sexuala sad au trecut deja 4 zile si am dureri foarte mari de burta si o usturime ingrozitoare jos sad.Va rog din suflet fetele sau cei care stiti ce ar trebui sa fac sa treaca AJUTATI-MA sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai luat o infectie genitala de la partenerul tau. Trebuie sa te vada urgent un ginecolog, nu exista nici o alta solutie.

| ByBy9518 explică (pentru Brigaela):

Buna ziua, ce infectie? adica imi puteti spune un exemplu sad ma sperii sad. Multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru ByBy9518):

Este de speriat. Poti avea o boala venerica, de tip trichomoniaza, blenoragie, chlamidioza daca partenerul tau nu si-a facut analizele obligatorii si nu ati folosit prezervativ, o infectie cu transmitere sexuala gen candidoza (daca nu si-a facut analizele obligatorii, dar ati folosit prezervativ) sau o infectie cu bacterii de tip intestinal daca nu ati respectat regulile de igiena a actului sexual (spalat pe maini si pe organele genitale inainte si dupa sex, urinat dupa sex). Este destul de ingrijorator, mai ales daca cumva nu ati folosit prezervativ iar tu nu esi 100% sigura ca si-a facut toate analizele obligatorii in aceasta situatie, incat maine dimineata sa te duci la ginecolog pentru consultatie si analize

| MenInShadow a răspuns:

Ar trebuii sa mergi urgent la un doctor, el v-a sti mult mai bine ce sa-ti faca, noi nu avem cunostinte medicale, poate fi o problema normala, poate fi ceva anormal, poate fi vreo boala, nu avem cum sa spunem, cel mai bine vorbesti cu un doctor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE cum a decurs deflorarea ( actul vostru sexual )!
Voi ştiţi mai bine ce şi cum aţi făcut happy

Posibil să fi luat o INFECŢIE genitală/BTS.

Sau, să fie doar urmările unui act sexual destul de brutal, FĂRĂ preludiu corespunzător; ori poate aţi exagerat cu sex de vreo 2-4 ore...

TREBUIE să faci URGENT un control ginecologic!
La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| InuyashaKagome14 a răspuns:

Mda, MenlnShadow are dreptate, mai ales daca iti mai continua durerea, nu e de joaca cu sanatatea.