| Annnonimm a întrebat:

Urget! Mi-am curatat niste bataturi cu un aparat de las (lama nu bic) si nu sunt sigura daca m-am taiat din moment ce nu a curs sange dar m-a usturat putin, ideea este ca in baie langa raft unde tin aparatul de ras am un geam unde cateodata mai vin porumbei si a fost deschis geamul. dupa ce am folosit lama am observat ca raftul era prafuit si murdar dar lama am schimbat-o acum 2 zile este posibil sa fie infectata din moment ce raftul se afla chair sub geam.
Am nevoie de vaccin antitetanus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Vaccinul antitetanos se face doar in momentul in care te intepi, zgarii, tai cu un obiect ruginit sau cu urme de pamant dar din moment ce taietura nu a afectat nici un vas de sange chiar minuscul sau capilar deci nu a curs sange inseamna nicio infectie nu se propaga in corpl iar rana pricinuita sangereaza.In cazul tau este suficient daca te badijonezi cu un tampon din tifon inmuiat in spirt medicinal.

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Nu sunt sigura daca a curs sau nu sange poate a curs un pic si nu am observat.
multumesc de ajutor

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Cred ca m-am intepat cu coltul lamei, nu sunt sigura daca a fost sange sau nu cat despre sprit nu am in casa si e tarziu sa ma duc acum sa cumpar doar m-am curatat cu apa si sapun.dar in continuare sunt ingrozita de faptul ca si acum ma ustura.
porumbeii pot cauza aceasta bacterie sau doar animalele din mediul rulal gen cai, vaci?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. ala e pentru altele cand te intepi intr-o sarma veche sau cui NU lama...schimbata la 2 zile.

| Annnonimm explică (pentru anonim_4396):

Ma gandesc fiind geamul deschis sa nu fi intrat ceva praf de la porumbei sau mizerie deoarece am vazut ca raftul era murdar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaccinul se face pentru ranile mai grave de ex cand te intepi intr-o sarma ruginita sau cui ruginit.

| KMaddieK a răspuns:

Bataturile nu sunt rani deschise sa se infecteze, sunt piele moarta.

| Annnonimm explică (pentru KMaddieK):

Dar dar tot curatand pielea moarta cu lama probabil am ajuns si la pielea de sub de asta imi e frica

| anonim_4396 a răspuns (pentru Annnonimm):

Nu ai de ce. nu ti-se intampla nimic.