| Lily23466 a întrebat:

Urmează să mă operez pentru ca am un chist pe ovar îmi e foarte frică de operare şi am câteva întrebări. Poate sotul meu să stea cu mine la spital după operaţie? Cât va dura recuperarea? Ce anestezie mi se va face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Da. Poate să stea cu tine. Anestezia va fi probabil locală.

| Robert2526 a răspuns:

Nu o sa poata sta cu tine, vine la vizita si atat. Oricum nu stai mai mult de o noapte in spital.

Operatia in general dureaza in jur de 50 de minute, se face minim invaziv ( o sa fie doar 4 gauri). Anestezie epidurala ( o sa ramai constienta pe toata durata procedurii) iar dupa cateva ore poti sa te plimbi. Dupa 2-3 zile iti reiei activitatea obisnuita iar dupa 3 saptamani, esti ca noua.

Nu e o operatie dificila si nu trebuie sa te temi, o sa fie in regula.

Ce tip de chist ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Operatia este foarte usoara, ca si cea de apendicita.
Anestezia se poate facelocal sau total, in functie de ce stabileste medicul anstezis si in functie de alergi, boli si alte probleme de sanatate.
Sotul poate sa vina sa te viziteze dupa operatie, dar nu poate sta cu tine in spital, ca nu are de ce, tu trebuind sa te odihnesti ca sa te recuperezi.
A doua zi dupa operatie mergi acasa si in functie de tipul de operatie (clasica sau laporoscopica), recuperarea este de 3 luni la operatia clasica si 3 saptamani la cea laparoscopica.
sanatate multa!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Răspund şi eu ca să corectez pe ici pe colo: anestezia este totală la operația laparoscopică (minim invazivă). Asta pentru ca să aiba posibilitatea să mişte masa în mai multe poziții fără să dea discomfort pacientului.
Felul de a opera depinde de ce fel de chist este, cât este de mare, suspiciunea de malignitate. Dar de obicei chistul este eliberat prin ardere sau incizie şi apoi scos într-un sac micuț chirurgical prin una dintre incizii din abdomen (3-4). Câteodată incizia trebuie mărită dacă chistul este mare. Se va coase fascia, apoi pielea. La inciziile mai mici se va coase doar pielea.