| Vicenzio a întrebat:

Urrrrgeeent! Cred ca am cifo-lordoza! Cei care ati avut, cum ati scapat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DEBrown a răspuns:

Eu am cifo-scolioza, tot pe aici...trebuie sa mergi la kinetoterapie. Eventual si o terapie Bowen e utila in paralel. Dar durata tratamentului depinde si in functie de varsta ta, daca ti s-a terminat perioada de crestere oasele se indreapta mai greu, dar daca te tii de exercitii vei scapa de durere rapid iar in timp iti vei reveni complet. happy

| Vicenzio explică (pentru DEBrown):

Am 15 ani, aproape 16. Nu cred ca ma opresc acum dn creștere

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In principiu, pentru gradele usoare-moderate de anomalii de curbura se face kinetoterapie. Mergi la medicul de familie pentru un bilet de trimitere catre aceasta specialitate medicala. http://www.i-medic.ro/boli/cifoza