| Mihail_4182 a întrebat:

V-as ruga sa ma lamuriti, intr-o problema care ma framanta de ceva timp.Acum ceva timp(3 saptamani)in timp ce stateam la masa mi-a amortit buza de jos si dintii pe partea dreapta, automat m-am panicat si am fugit la neurolog. M-am internat in spital si am facut o serie de analize si investigatii:computer tomograf, ecocardiograma, electrocardiograma, analize la sange, urina, ecografie la organele interne, fond de ochi, mi-au iesit bine toate in afara de ficat care e usor marit, omogen-normal, la inima as avea ceva dar e din nastere asa mi- a zis dar fac vizite anuale de 15 ani fara probleme si intr-adevar la ultima acum 2 ani mi s-a spus ca ar fi ceva dar m-a intrebat daca fumez si sa las tigarile, mentiones ca problema a aparut la electrocardiograma, ecocardiograma a fost ok. Tensiunea si ea mare cu fluctuatii, dimineata 12/8, seara 14/9, in fine am fost externat cu urmatorul tratament:tertensif, asperten, live 52.Problema este ca tot i-mi amorteste buza inferioara, ma tine cateva minute, durerea ma ia exact cand stau la masa, mentionez ca ma dor si masele de nu pot manca, chiar ultimile si pe dreapta si pe stanga dar numai maselele de jos.Astept sfaturile dvs.multumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Ar putea fi combinatia unor substante Ex: (cum ar fi cafeua cu un medicamet) sau poate un carcel la mandibula! Eram in Italia, si imi amorteau mainile de la coate pana in varful degetelor, ma tinea asa toata noaptea +cateva ore din zi. Am facut analize peste analize dar degeaba, medicii n'au mai vazut asa ceva, nu puteau explica starea in care ma aflam! Nu mai stiu ce medicament luam, insa in combinatie cu 2/3 cescute de cafea pe zi, imi dadea acea amorteala! Iar cu carceii la mandibula am probleme cam de 2-3 ori la luna si este destul de naspa.
Poate este si o dereglare de circulatie a sangelui in acea zona! Poate sunt probleme la dantura! Apoi cu toata stiinta si cu toata tehnologia de care dispunem pana la aceasta ora, tot raman cazuri in care nu se poate pune un diagnostic.Corpul uman este destul de complex si inca ne ascunde multe! Bft si sanatate de fier!

| Adelinesmile a răspuns:

In loc sa te alarmezi, da fuga si pe la dentist. mi-am plombat zilele trecute o masea si m`a durut atat de tare dupa aceea ca imi amortise toata gura, inclusiv buzele. Si nu, nu m`a dat cu spray si nici injectie nu mi-a facut, deci era de la durere.