| n1men14 a întrebat:

V-ați scos amigdalitele? Prin operație, sora mea are nevoie de operație dar ne este foarte frică de anestezia totală când o adoarme, chiar nu se pot scoate fără această anestezie totală? Vreau din tot sufletul să se opereze să se facă bine dar anestezia totală mă sperie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu vad de ce te sperie pe tine, doar nu te adorme pe tine. Te adorme nu-ti face nu stiu ce laughing Eu am fost adormit de vreo coteva ori pana acum si a fost minunat, adica mai bine ca atunci cand am fost adormit nu am dormit in viata mea. Chiar le-am spus daca pot sami de si mie ceva acasa, bineinteles ca nu poti lua asa ceva nicaeri, dar cam asta este adevarul.

Nici macar nu visezi si te simti dupa f odihnit. Este o operatie simpla, nici operatia nu-i ceva greu, iar de adormit te adoarme ca e mai bine, nu te mai misti, este bine pentru doctori.

Cind am facut implant la dinti la fel am fost adormit, am facut operatia la genunchi, la fel, dormi dus laughing te trezesti si nu stii ce s-a intamplat laughing zici acu am adormit oare astia mai ma opereaza.

Eu spun din experienta, aici si sa iti faca colonoscopie te adoarme.Nu stiu de unde au unia firca dea dormi laughing doar si tu dormi cand e cazul.

Faptul ca dormi ca ti se da un medicament n-are nici o treaba cu mai stiu eu ce gindesc unia, sau nu stiu ce anume gindesti tu.
Ceva rau nu se intampla, nu are ce, asa ca nu are rost sa va faceti probleme.

Mai degraba tiai face probleme de operatie nu de dormit, acolo sa fie treaba buna.

| TimberWolf a răspuns:

Se numesc amigdale nu amigdalite, amigdalita e afectiunea in sinte.
Si nu, nu e bine sa le scoti deoarece sunt organe limfatice si se ocupa cu sistemul imunitar.

| AndaAlexandra a răspuns:

Operația de scoatere a amigdalelor necesita anestezie totala. Nu trebuie sa sperie pe nimeni lucrul asta. Nu înseamnă că dacă auzim un caz în care nu a decurs bine operația, se întâmplă des acest lucru. Nicidecum. Se poate intampla însă foarte rar.

| AndaAlexandra a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Eu spun din propria mea experiență. Am auzit că se face și local dar e mai dureroasa. Depinde și de medic.

| CIVIC1 a răspuns:

Pe timpul lui Ceasca am fost operat de amigdallte cu anestezie sun forma de spray aplicata pe amigdale.
Probabil medicina romaneasca era mai evoluata atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| elennaionela14 a răspuns:

Da
Este mai dureros si mai traumatizant, daca nu face aneatezie totala.

| elennaionela14 a răspuns (pentru elennaionela14):

Eu am fost operata cu anestezie locala, care a fost foarte dureroasa.nu am sa dau detalii despre aceea experienta pe care nu o doresc la nimeni.