| Ioana06i a întrebat:

Vă cer ajutorul! Sunt disperată!

De o lună și ceva de zile, trec prin niște schimbări foarte neplăcute....Atât fizice, cât și emoționale.

De atunci, încep sa ma enervez foarte repede, sa plang, sa tip, sa am dureri abdominale si spate jos foarte mari, înainte și după menstruație, chiar și la ovulație, sa îmi fie mereu pofta de dulce, sa am amețeli, sa am grețuri, dureri de cap... Gânduri suicidale.

Luna aceasta, menstruația mi-a întârziat 2 zile menstruația, ceea ce nu mi s-a mai întâmplat de mult timp, iar în seara asta am făcut rost de un cantar și am văzut ca m-am îngrășat 10-12 kg (de la 68-70, la 80 kg) și chiar am rămas tablou, când am văzut... Într-adevăr, sufăr de 4 ani de Sindromul Ovarelor Polichistice.

Am împlinit 18 ani în urma cu o săptămână. Relații sexuale nu am întreținut niciodată!

Acum întreb :

1. Este posibil să am Endometrioză?
2. Este posibil sa sufăr de Dereglări Hormonale din cauza vârstei și a dezvoltării?

Menționez ca nu am mai pățit în viața mea așa ceva! Am rămas fără cuvinte și acum sunt în pragul disperării și îmi vine să plâng încontinuu!

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Obezitatea poate duce la dereglari hormonale majore, inclusiv la ovare polichistice.
Starile de rau: ameteli, stari de greata, dureri de cap, mancat mult, pofta de dulce, toate sunt semne de diabet, iar faptul ca ai luat in greutate atat de mult eu cred ca este tot de la un inceput de diabet.

Recomand sa elimini dulciurile, carbohidratii, sucurile si alcoolul din hrana ta zilnica, mancand sanatos doar 3 mese pe zi, maxim 1500 calorii pe zi (cate 400-500 calori la fiecare masa), ca sa poti sa slabesti si sa reversezi problemele de sanatate.

Primele 3 saptamani vor fi cele mai grele, pentru ca te vei simti rau, corpul cerand mai departe zahar si junk food, dar trebuie sa fii constienta ca-ti faci rau si-ti distrugi sanatatea, deci fii consecventa si totul va reveni al normal, inclusiv ciclul si ovarele, cand vei manca numai mancare sanatoasa.
Ovarele polichistice se formeaza numai din cauza mancarurilor proaste cu multa prajeala, fast food, semipreparate care acum trebueisc eliminate in totalitate din viata ta.

Hrana ta zilnica trebuie sa fie simpla si sanatoasa, formata doar din: oua, carne de pui, curcan vita sau porc slab, peste, organe de pasare sau animale, salate proaspete, legume crude sau gatite, fructe proaspete si doar apa simpla, ca bautura. Sanatate multa!
.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca problemele tale au inceput cu 5-6 ani in urma, nu acum 2 luni, cand ai inceput sa mananci mancare nesanatoasa, odata ce tu singura confirmi ca ai fost depistata acum 4 ani cu ovare polichistice, care se formeaza numai dupa cel putin 1 an de schimbari hormonale majore daorate hranei de proasta calitate, hrana care ti-a produs schimbari hormonale si a declansat formarea de chisturi pe ovare.
Continaund sa amnaci aceeasi mancare nesanatoasa ai luat foarte mult in greuatte, au aparut si simptome de pre-diabet sau diabet si probleme psihice, legate tot de aceste modificari hormonale.

Totul se poate reversa, daca tii cont strict de ce ti-am scris si in primul emaj:

Hrana ta zilnica trebuie sa fie simpla si sanatoasa, formata doar din: oua, carne de pui, curcan vita sau porc slab, peste, organe de pasare sau animale, salate proaspete, legume crude sau gatite, fructe proaspete si doar apa simpla, ca bautura. Sanatate multa!

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil din cauza vârstei sau din cauza problemelor cu ovarele. Nu ai motive ca să te sinucizi.

| Mindfulness a răspuns:

Ce ai tu eu am deja de 20 de ani! Se numește depresie,e foarte simplu! Dar nu e o depresie cronica ci acuta,nici măcar clinica. Când te izolezi complet și nu mai vorbești cu nimeni aia e depresie serioasa,când nu te mai poți da jos din pat te seaca de toată energia și motivația,nu mai ești deloc sociabil,te închizi complet in tine. Tu te-ai îngrășat cam mult,mănânci compulsiv din cauza stărilor afective negative,când mănânci dulciuri îți dă un boost de serotonina,adică de fericire,când nu o faci suferi de la depresie aproape constant,e simplu.
Nu îți pot da sfaturi gold că nici eu nu m-am putut salva de boala asta teribilă, dar unii spun că cu ajutorul lui Dumnezeu au scăpat când nici tratamentul nu o mers și psihoterapia au funcționat rugăciunile și postul intermitent.
O sa ai mult mai multe simptome daca nu o tratezi la timp, cu psihoterapie cognitiv comportamentala poți scăpa, nu e atât de serioasa, chiar daca tu crezi asta.

| Ioana06i explică (pentru Mindfulness):

Păi de obicei, eu sunt retrasă, mai ales în viața reală. Mă izolez foarte repede.

| Mindfulness a răspuns (pentru Ioana06i):

Trebuie sa mergi la un psiholog, nu mai sta așa. Așa sunt și eu happy

| StudentLaMedicina a răspuns:

Sunt de acord cu ce a scris Violeta până la un punct: hrana nu duce la sindromul ovarelor polichistice. Aceasta boală este multifactorială - nimeni nu ştie exact de ce apare. Într-adevăr scăderea în greutate ajută mult la situația asta. De asemenea există tratament cu medicamente pentru diverse elemente ale sindromului ovarelor polichistice: anticoncepționale pentru a aduce nivelul hormonal la normal, spironolacton care este un diuretic şi care opreşte de asemenea hormonul androgen, metformină pentru rezistența la insulină. Persoanele cu aceasta boală au mari probleme în a reuși să slăbească. Nu este aşa uşor. Încearcă să vezi dacă valorile tiroidei sunt normale. Pentru asta de fac analize (TSH).