| Ionnella1994 a întrebat:

VA IMPLOR E URGENT! O metoda de curățare a plămânilor rapida? Trebuie sa mă duc sa mi fac radiografie și ai mei nu știu ca fumez... fumez de vreo 2 luni și maxim 5 țigări pe zi. Va

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand dupa 2 luni nu prea sunt sanse sa se vada la radiografie
In al doilea rand nu exista curatate rapida. Pentru un fumator inrait curatatea plamanilor dupa ce se lasa de fuma poate dura si 10 ani.
In al treilea rand ar fi bine sa afle si parintii tai, nu crezi?

| StefanKogut a răspuns:

Stai linistita ca nu se vede, trebuie sa ai cel putin 10 ani vechime in fumat ca sa se vada ceva si oricum daca s-ar vedea ti-ar spune-o tie nu parintilor, confidentialitatea actului medical primeaza chiar si in fata minoratului, valabil si pentru ginecologie (aviz amatorilor).

| suntserios a răspuns (pentru StefanKogut):

Sa fim seriosi, dupa un an de fumat plamanii sunt destul deimbacsiti incat sa se vada pe radiografii, nu e nevoie sa astepti 10 ani

| StefanKogut a răspuns (pentru suntserios):

"Researchers report that physical exams, lung function tests and chest x-rays are not sensitive enough to pick up early damage from smoking." Aici ai sursa: http://www.thedoctorwillseeyounow.com/content/cancer/art4100.html