| juliannna a întrebat:

Va rog acum principala problema a mamei mele este ca ambele urechi sunt infundate si marea problema este ca ea are servici vine seara si nu are timp sa mearge la doctor asa ca va rog da ca se poate leacuri babesti sau ce sse poate face in casa funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Exista la farmacie niste conuri pentru desfundat urechile! Sunt foarte eficiente! Sa nu foloseasca betisoare si nici alte leacuri babesti! Este destul de periculos, nu e de joaca!
Iata cum arata conurile:
http://www.sanafarm.ro/images/Conuri-Mari-pentru-Urechi-Sarah.jpg

Si cum se folosesc:
http://www.hovan.3x.ro/hovantratament.gif

http://www.ramverde.ro/images_r/servicii-Terapia-cu-Lumanari.jpg

Se pot folosi cu toata increderea( bineinteles in mod corect). Mai multe explicatii poti primi de la farmacista!
Daca nu, medic!

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fara leacuri babesti! Este nevoie de o consultatie de specialitate. Poate are doar dopuri, poate are o ciuperca, poate nervul auditiv este suferind.Numai medicul specialist care are aparatura necesara poate pune un diagnostic.Trebuie o trimitere de la medicul de familie.Si atentie! fara betisoare!

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Pune-ti ceva fierbinte langa ureche pentru a elibera congestiile. Pune o carpa sub un jet de apa fierbinte, apoi pune carpa langa ureche. Sau incalzeste niste ulei unge betisorul de ureche cu uleiul fierbinte si cand mai este cald dar nu foarte tare trebuie sa te ''cureti'' usor. Sper ca am fost de ajutor.

| Allissandra a răspuns:

Din cate stiu eu torni putina apa oxigenata in ureche si dupa cateva minute, dupa ce actioneaza, se curata usor cu betisoare pentru urechi.