| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutați-ma. Am 12 ani, acum 5 zile am căzut cu trotineta electrica și m-am lovit la picior, asta a trecut, alaltăieri m-am dat din nou cu trotineta electrica și din nou am căzut, de data asta pe burta. În palma m-am lovit și am o rana deschisa și în șold. M-am dat cu baneocin pudra, mi se usucă prea tare rana. Când pun baneocin unguent mi se aduna unguentul de zici ca e puroi la rana de la mana, spirtul nu e bun. M-am spălat și cu apă și săpun (asa mai spuneau unii doctori, ca sa îmi iasă pietricele și mizeria). Problema e ca eu Luni ma duc în tabăra, nu știu cum sa fac cu mâna și șoldul. Mana mi s-a și umflat. Ce sa fac sa îmi treacă mai repede și la mana și în șold? Va rog fără aberații și doar dacă știți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Va trebui sa ai grija mare de rani, sa nu se infecteze. Si in tabara trebuie sa te feresti!
2. Cu trotineta sau bicicleta trebuie intai sa inveti cum sa urci pe ele si cum sa sari in caz de problema! Pana ce nu inveti si nu exersezi aceste miscari (pana ce le faci sigur), nu ai voie sa mergi cu viteza. In caz contrar va fi foarte dureros, poate te ranesti cu urmari pe viata!
3. La varsta ta nici nu e voie sa circuli cu mijloace electrice (trotineta, bicicleta, etc.). Aceste mijloace ai voie sa le folosesti doarpeste varsta de 14 ani, iar in circulatie ai voie doar dupa 16 ani! Viteza maxima nu are voie sa depaseasca 25 Km/h, iar echipamentul de protectie este obligatorie!
4. Nu stiu ce au avut in cap parintii tai ca te-au lasat cu aceea trotineta? Daca te accidentezi sau accidentezi o alta persoana, ei pot fi trasi la raspundere si potface chiar si puscarie!

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Bula):

M am dat puțin pe strada. Răspundeți la ce v am întrebat, nu schimbați subiectul...

| Bula a răspuns (pentru Saraaa2345):

Ranile deschise trebuie intai curatite, dezinfectate, cusute (daca e cazul), dupa care pansate la intervale regulate (in functie de starea ranii). Acest lucru se poate face cel mai bine de catre cineva priceput in tratarea ranilor (medic, asistent, paramedic sau persoana cu pregatire de prim ajutor.

Mergi la medicul de familie (sau la urgente) sa-ti consulte ranile! Nu uita sa-i spui ca vrei sa mergi in tabara!

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Bula):

Nașa mea este asistenta la spital la urgențe, când a fost la noi, i am arătat rănile. Și a zis ca să ma spăl cu apa și săpun(cât suport eu durerea) și mai apoi cu betadina. Asa am făcut dar nu trece

| Bula a răspuns (pentru Saraaa2345):

Accidentarile se intampla in fractiuni de secunde.
Ranile mici "se repara" in ateva zile /saptamani.
Ranile mari pot dura luni de zile sau chiar pe viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu rană deschisă la șold, cu puroi, mergi pe picioarele tale la
urgență să te panseze, că riști să te infectezi grav.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu am puroi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Saraaa2345):

Ai spus că au intrat acolo pietricele. Ai nevoie de un vaccin antitetanos, ai nevoie de o curățare sanitară acolo. Riști sănătatea tare, nu e vorba de tabără, ci de sănătatea ta. Nu trece până luni. Dacă se infectează mai tare, te trimite acasă din tabără.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru sadrian46):

Aaaa. Am înțeles. Va mulțumesc!

| Catrice a răspuns:

Pai și dacă pui antibiotic nu trece peste noapte...