| Vlalslsl a întrebat:

Va rog ajutați-mă, am avut contact sexual neprotejat cu prietena mea în luna aprilie, a luat pastila ellaone pentru a preveni sarcina ( era la ovulatie ) în luna mai a venit ciclul numai ca a întârziat aproape 2 săptămâni, acum în luna iunie a venit doar ca a venit cu o săptămână mai devreme numai ca era mai puțin, ea nu a zis ca are nici o simptoma și ca nu a avut însă azi s-a plâns ca o doare spatele și m-am gândit ca poate e jnsarcinata, nu mai dorm seara deloc aproape de atunci nu știu ce sa fac nu știu dacă e sau dacă nu, oare trebuia sa se vadă schimbari la burta pana acum dacă era asa, va rog sa ma ajutați cât mai rapid posibil

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Tot ceea ce spui, este conform asteptarilor dupa utilizarea EllaOne. Din pacate, pastila asta este singura de acest gen care chiar e destul de nociva.
Nu este insarcinata, garantat asta 100%

Stiu ca am zis ca e nociva, dar nu e cum zice duamna violeta, femeia aia e nebuna. O sa fie totul ok, nu exista dereglari hormonale si ce zice ea acolo

PS: Sa va ganditi totusi si la pastile anticonceptionale. Are peste 16 ani iubita ta?

| Vlalslsl explică (pentru Robert2526):

Nu are peste 16 ani, aia e chestia ca suntem minori amândoi dacă aveam peste 18 ani era totul mult mai simplu, deci pot sa stau liniștit acum cu toată chestia asta?

| Robert2526 a răspuns (pentru Vlalslsl):

Da poti sta linistit 100% in legatura cu sarcina. Din pacate insa, pentru ca e mai mica de 16 ani, ar putea sa aiba ceva probleme din cauza pastilei. Sa fiti mai atenti si sa nu ajungeti sa mai fie nevoie de o alta pastila prea curand. Daca totusi o sa fie nevoie, recomand sa luati orice alta pastila dar nu Ellaone, e foarte nociva mai ales la varsta ei

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza pastilei de a doua zi, care-i o bomba hormonala, odata ce a explodat un ovul fecundat, urmatoarele cicluri menstruale NU mai pot veni normal, de aceea vor veni cu dereglari foarte mari, probabil cu dureri de burta sau spate si cu alte modificari hormonale in corpul femeii e urmatoarele 6-12 luni.

O asemenea pastila se poate lua 1 singura data in viata, fiindca produce multe dereglari in corpul femeii si nu este recomandata, deci pe viitor folositi prezervtaivul ca NU are nici un efecte seundar, apoi nu msuca, nu te doare si nu te starnge de cuc, ba chiar sexlogii confirma ca prelungeste placerea si durata actului sexual.

| Vlalslsl explică (pentru Violleta2022):

Și credeți ca e ok acum totul sau sa îmi mai pun semne de întrebare

| Torrpi a răspuns:

In 2 luni nu se vede nici o schimbare la burta. Daca un prezervativ a fost scump, acum transpirati si tremurati.
Sa faca un test de sarcina. De preferat la un laborator. Cele din farmacii mai dau rateuri.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Sună ca şi cum a funcționat. Acum e aşa mult timp de atunci că testul iese sigur pozitiv dacă e ceva.

Dar nu pare. Ar trebui să apelați la o metodă mai bună de contracepție.

| CalinaXandra a răspuns:

Mergeți la farmacie și luați un test de sarcina. Și cel mai ieftin va poate confirma dacă e sau nu sarcina. Pastila când a luat-o? Înainte de contact sau după contact?