| AnyAnA99 a întrebat:

VA ROG AJUTOOOR! Hamsterului meu i-a aparut pe spate o buba iar in jurul ei nu mai are blana! este rasa campbell pitic, e fata si o cheama sisi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| roberthaha a răspuns:

Acest Hamster nu va muri ci doar are o iritatie care nu este prea normala pentru ei du-te la un Medic Veterinar si trebuie sa ii faca Antibiotic pe 3 zile ( plz funda mi-s-a intamplat si mie )

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Daca e umflata si rosie poate fi un abces. Abcesele se trateaza de catre medicul veterinar. Dar oricum iti zic de acu daca e abces o sa te cheme de mai multe ori, asta insemnand mai multi bani... sa nu zic ca poate ajunge la 2 milioane pana il faci bine. Totusi incearca, al meu a avut asa l-am dus la veterinar, am dat si 2 mil 200 de cate ori l-am dus si nu l-a facut bine. Am luat sigur gentamicina si i-am facut 6 injectii a cate 10 unitati dintr-un ml. Si acum hamsterul este bine mersi, pe locul respectiv i-am dat cu Mibazon si acu i-a crescut si blanita si e sanatos tun!

| AnyAnA99 explică:

VA ROG AJUTOOOR! Hamsterului meu i-a aparut pe spate o buba iar in jurul ei nu mai are blana! este rasa campbell pitic, e fata si o cheama sisi

| AnyAnA99 explică:

! VA ROG AJUTOOOR! Hamsterului meu i-a aparut pe spate o buba iar in jurul ei nu mai are blana! este rasa campbell pitic, e fata si o cheama sisi

| AnyAnA99 explică:

Am fost la veterinar si a zis ca s-a taiat(nu stiu cum) iar apoi s-a scarpinat acolo infectandu-se putin.ne-a dat o crema sa o ung acolo zilnic si sa-i dau si cu apa oxigenata....acum i s-a facut cojita la rana si e pe cale sa se vindecehappyoricum va multumesc pentru ajutor

| AnyAnA99 explică:

Am dus-o la veterinar si s-a vindecathappymultumesc

| SpatariuMihaela a răspuns:

Du-te cu hamsterul la veterinar de urgenta.El te va sfatui cel mai bine

| IrinaStef a răspuns:

Du-te urgent la medicul veterinar. Ea se va extinde s-ar putea sa aiba o exzema sau o ciuperca medicul iti va da picaturi si o crema. Ai grija daca e ciuperca bine nu iti poti da seama dar nu sta foarte aproape de el, s-ar putea sa se dea de la animal la om. Si eu am un iepure care a avut o ciuperca, m-am jucat cu el iar apoi cand sa ma extins l-am dus la veterinar. Si azi merg la termatolog ca sa vada ce am eu pe picor deoarece am o buba care si ea sa extins.
Mult succes!