| AntoGabrielAG a întrebat:

Va rog cine a mai trecut prin aceasta problema cu pectus carinatum si cum ai rezolvat proceduri etc. Rog seriozitate va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| iChristiaN47 a răspuns:

Pectus carinatum este un defect rar de la naștere, care implică deformarea toracelui. Este reprezentată de proeminența anormală în exterior a sternului și a coastelor. În unele cazuri, deformarea nu poate fi observată decât după atingerea vârstei adolescenței. Cu toate că pectus carinatum interferează uneori cu starea generală de sănătate, majoritatea persoanelor dezvoltă în general funcții normale ale inimii și plămânilor.

Aceasta anomalie biologicã, se poate trata non-chirurgical doar în cazul copiilor cu ajutorul unor bretele, însã în peste 90% din cazuri este nevoie de interventie chirurgicala din partea mai multor chirurgi de diferite specialitati: Chirurgie cardio-toracica, chirurgie plasticã iar apoi verificari la pneumologie.

Procedura în sine de remodelare, se poate face în mai multe moduri, tehnica va fi decisã de catre medicii chirurgi în cauza dupã ce vei efectua toate testele de imagisticã radiologicã necesare.

| Bossdeanonim12 a răspuns:

Du-te la doctorul de familie si vezi ce zice. Cauta pe net mai multe informatii despre aceasta problema.