| romeohit a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o interpretare a urmatoarelor anlaize medicale pentru o secretie vaginala.
1. epitelii-rare
2.bacili-gram pozitiv, gram negativi frecventi forme scurte
3.coci-gram pozitivi rari mari rotunzi si grupati
alte obesrvatii:
4.frecvente celule superficiale si intermediare etalate
5.frecvente polimorfonucleare integre si degradate
6.frecvente levuri:spori si filamente.
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vorba despre o infectie mixta cu ciuperci (probabil Candida) si bacterii. Persoana in cauza trebuie sa se intoarca la ginecologul care i-a recoltat secretia pentru tratament antibiotic si antifungic. Tratamentul poate fi unul de durata, fiindca infectia este destul de serioasa (probabil a fost neglijata).

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai o vaginita ( vezi aici :http://www.i-medic.ro/boli/vaginita-sau-colpita) care trebuie tratata! Tratamentul recomandat de catre medicul ginecolog trebuie aplicat si partenerului tau! Numai bine!

| Alistair a răspuns:

Infectie bacteriana si fungica. Pentru kr.mdy, gonoreea si blenoragia este una si aceeas boala.

| kr.mdy a răspuns:

Bacilii gram reprezinta inflamatie si cocii foarte grav-gonoree sau blenoragie(sculament).