| Saori a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Tocmai am primit niste rezultate ale unor analize de sange si a rezultat ca am limfocitele peste limita iar granulocitele sub limita, insa ASLO este normal. nu am mers inca cu ele la doctor, de aceea vreau sa ma ajutati cu o parerehappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimic specataculo, probabil ai avut, in ultimee 15-20 de zile vreo viroza banala.

| Malvina24 a răspuns:

Leucocitele sint celule care fac parte din sistemul de aparare imunitara a fiecarui organism. Exista mai multe familii diferite de leucocite: polinucleare neutrofile, euzinofile, bazofile, limfocite si monocite. Numarul leucocitelor trebuie sa se incadreze atit la barbati cit si la femei intre 4. 000 si 9. 000/mm cub. Cind numarul leucocitelor este sub valoarea de 4. 000, se poate pune problema unor infectii virale (infectia virala gripala poate determina o scadere a leucocitelor).

In situatiile in care numarul leucocitelor depaseste 9. 000 de celule albe/mm cub, se poate pune problema unor infectii bacteriene (ORL, infectii urinare etc.) sau chiar leucemie (in aceste situatii, numarul leucocitelor creste foarte mult in jurul a 40-60. 000 de astfel de celule). Valori mai mari de 9. 000 leucocite/mm cub pot aparea pe timpul sarcinii sau la fumatori. Pentru a avea o imagine mai clara a starii pacientului, este necesar sa se vada, in detaliu, formula leucocitara.Stiu de la biologie ca se mai numesc si celulele albe!

Formula leucocitara

Aceasta se poate afla stabilind valoarea numerica sau procentuala a celulelor polinucleare neutrofile, eozinofile, bazofile, monocite limfocite. Polinuclearele neutrofile au rolul de a proteja organismul impotriva bacteriilor. Valoarea normala a acestora este intre 2. 000 si 7. 500/mm cub. Atunci cind valoarea acestor celule este sub cea normala, poate fi vorba despre o infectie virala, efectul anumitor medicamente sau rezultatul chimioterapiei.

In situatia in care valoarea celulelor polinucleare neutrofile o depaseste pe cea normala, aceasta poate fi rezultatul unui efort fizic puternic si de durata, a fumatului, a unui tratament cu corticoizi ( de tipul Prednisonului) sau a unei infectii bacteriene. Un lucru este cert: numarul celulelor polinucleare trebuie comparat cu numarul celorlalte tipuri de celule.

Celule polinucleare eozinofile

Au un rol important in cazul alergiilor si lupta impotriva parazitilor intestinali. Numarul acestora este, in mod normal, intre 100 si 400/mm cub. Atunci cind este peste valoarea normala, poate fi incriminata existenta unor paraziti (lambliaza, de exemplu), a unei alergii sau a unei colagenoze - boala sistemica cu multiple atingeri de organe.

Limfocite

Au un rol important impotriva afectiunilor virale si apararii imunologice in general. Valoarea normala se situeaza intre 1. 500 si 4. 000/mm cub. Numarul limfocitelor este sub normal pe perioada sarcinii, atunci cind organismul este prost hranit sau cind persoana respectiva sufera de o boala care a afectat sistemul imunitar. Cind limfocitele cresc mai mult decit normal, atunci pot fi suspectate infectii virale, tuberculoza sau leucemii.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=54082

Sanatate!

| NewSummer2013 a răspuns:

Ai infectie pe undeva... s-ar putea sa fie si la dantura