| mada12 a întrebat:

Va roog ajutati-macrying Pe mama o doare un picior de sus, din ligament(ii zice ea)...si o doare foarte tare... abia umbla.nici nu poate sa stea intinsa... ce ar putea fi? Luni merge la spital... dar pana atunci nu poate sta jos...si nu stiu cum o sa doarmacrying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Anonimus_1246 a răspuns:

Sa ia un analgezic ceva... ceva foarte bun contra durerii e AULIN. un medicament destul de bun...contra durerii

kratos
| kratos a răspuns:

De ce tocmai luni sa mearga la spital? Sa te duci de urgenta la spital cu ea daca esti din Bucuresti mergi cu ea la Spitalul Foisor sau la Baltazar si daca nu da rezultate fa o rezervare la dn Profesor Firica la cabinetul dansului.

| mada12 explică:

I-am spus ca o ducem la spital... dar a spus ca nu-i fac nimic pana luni...numai ii dau calmante...si...a zis ca luni mergesad si nu vrea sa o ducem la urgente.

P.S...Nu stau in Bucurestiwinking Da oricum...mersi de informatielaughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu am gonartroza(probleme la articulatia genunchiului) si pentru dureri medicul mi-a recomandat paracetamol (2 dimineata si 2 seara), aveam dureri groaznice abia mergeam, nici nu puteam dormi, pur si simplu nu mai stiam cum sa tin piciorul in pat sa ma pot odihni cat de putin. Dupa 2 pastile durerile au mai trecut dupa celelalte 2 a fost si mai bine...Am folosit unguent Artrostop, Diclofenac. La mama ta e posibil sa fie coxartroza(o afectiune a soldului, sau chiar o luxatie a soldului). Sa ia 2 paracetamol nu poate sa ii faca rau, din contra, maine dimineata si maine seara la fel si luni sa mearga la medic urgent.Eu folosesc acum un Unguient (gel)"Puterea ursului " de la Krauter, o cutie are 250 grame, se gaseste la plafar sau poti face comanda pe net, cauti firma Krauter (costa 25 roni +13 roni taxe) si e foarte eficient.

| Chuck a răspuns:

Nu stiu ce ar putea fii, dar sa ii dea Dumnezeu sanatate mamei tale cat si tie, pentru ca iti pasa.
Sanatate, Doamne ajuta!

| mihaiion2 a răspuns:

Mai trebuie detalii... de cand o doare? durerea se duce undeva? in ce pozitie se agraveaza? oricare ar fi raspunsul la aceste intrebari cea mai importanta este: DE CE ASTEAPTA PANA LUNI DACA O DOARE ASA TARE? camera de garda a spitalului este deschisa 24 din 24... daca asteapta pana luni nu face decat sa sufere mai mult si/sau eventuala problema sa se agraveze. NU MAI ASTEPTA PANA LUNI. MERGI ACUM LA CAMERA DE GARDA.