| anonim_4396 a întrebat:

Va salut
De cati ani fumati, sau ati fumat? Cati dintre voi ati reusit sa va lasati de fumat?
Cum te mai poti lasa de fumat (in afara de banala replica vointa)
Eu am avut destule tentative dar fara succes, am sunat pe un numar, pe care l-am luat din policlinica din orasul meu, cu stop fumat, etc eram destul de hotarat sa ma duc acolo sa primesc ajutor, dar cand colo ce sa vezi, trebuia sa platesc o taxa de 100 ron(asta mai demult) pentru radiografii la plamani+consultanta etc, ce mai serviciu gratuit nu?! laughing
Acei plasturi anti fumat care se pun pe piele nu functioneaza la oricine.

Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Da! Problema tipica a oamenilor:FUMATUL!
Acest viciu va distruge viata, iti trebuie vointa, rabdare si incredere ca sa te poti lasa.Nu e mare lucru, daca tu tii la sanatatea si la corpul tau, nu vei mai pune mana pe nici o tigara.Gandeste in urmatorul fel:Ce castig,daca fumez?
Absolut nimic,adica permite-mi sa ma corectez, castigi o respiratie nemaipomenita, si iti da un aer de un om "smecher". Daca esti un baiat serios te vei lasa.Da, tine si de seriozitate si sa nu te minti, in primul rand pe tine insuti.Cand spui ca numai faci pai numai faci.Ori esti barbat ori esti femeie?
SA vedem te poti lasa de fumat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut 3 pachete de tigari kent, one short and 2 long, am fumat cred ca timp de o luna la ele din plictiseala. Eram super incantata ca fumez, fumam in fiecare zi cate 2-3 nu era pentru prima data dar infine... au trecut 3 saptamani de cand am terminat cu "prostiile" si crede-ma ca nu ma tenteaza. Cand spui "vreau" sau "ma las de fumat" trebuie sa ai ambitie de la ceva ce iti doresti, la fel cu drogurile, spui "bai frate de astazi gata numai iau" si numai iei, ce e asa de greu. Am senzatia ca ti-a intrat fumul ala in creier de tot daca nu reusesti sa te lasi. In loc sa dai bani pe alte chestii tu fumezi, alti beau. Nu te invinovatesc fiecare isi traieste viata asa cum crede "el". Dar nu e bine. Iar tu esti singura persoana pe care poti conta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Multumesc Bunului Dumnezeu ca nu fumez, nu am acest viciu!
Cu vointa se poate!
Succes!
Te pup!

| VreauMiere a răspuns:

Pai ai nevoie macad de un gram de vointa. Eu am fumat in total un pachet de tigari dar am fost nevoita sa ma las in primil rand ca incepusera sa ma doara plamanii si in al doilea ca imi scazusera performantele la box.

| hibridboy a răspuns:

Optiunea me este tigara electrica...
succes!

| lluisa21 a răspuns:

E naspa rau cu fumatu' asta. Incearca macar sa reduci consumul sau pentru o perioada sa incerci sa inlocuiesti activitatea asta cu altceva gen: cand iti trebuie o tigara iei o bomboana. Sau daca observi ca mai mult ii vorba de ticul de "a baga ceva in gura si a trage" incearca sa nu aprinzi tigara. Poate arata putin stupid dar merge. Succes! :*