| Rainner a întrebat:

Va salut!
De la un timp, am o problemă digestivă ca să zic așa...
De fapt nici nu stiu cum s-o numesc sincer sa fiu, ideea este în felul următor:
Am început de la o vreme să mă balonez mai mereu...
Orice mănânc, mii se umflă stomacul si simt un disconfort ca să zic asa...
+ ca simt niste dureri, ba in partea dreapta a abdomenului, ba prin partea stângă...
Ideea este că eu ca si fizic, nu sunt obez sau mai stiu eu cum...
Arat destul de ok in zona picioarelor/bratelor, pieptului etc, doar ca mii se umflă stomacul si nu stiu de ce...
Si totusi, sunt tânăr, am 24 de ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa faci iste investigatii la Interne (ecografie abdominala), sa nu fie un inceput de problema.
Totodata, trebuie sa te abtii si de consumul a cantitati mari de alimente, care baloneaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca bagi mereu de la fast food sa nu te mai miri, alea sunt otravă curata ce vind ăstia la mec donald s si Kfc, dar "sunt bune" ca au clienti nonstop majoritatea tineri care ajung in spital dupa ce maninca asa ceva, totul depinde de organismul fiecaruia cit de tare este, tu poti avea gastrita sau colon iritabil mergi la gastroenterologie sa te consulte un medic sa faci endoscopie ca fara aia nu stie nimeni ce ai.

| Rainner explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ai dreptate da!
Am avut o perioadă in care mâncam numai de la fastfood, beam suc destul de mult si sunt si foarte stresat...
Si nici cu somnul nu stau prea bine...
Si mancam destul de mult picant

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să îți faci nişte analize pentru boala celiacă şi intoleranță la lactoză. Dacă ambele sunt negative trebuie să faci coloscopie. Ideea e să mergi la un doctor să te întrebe despre tot: alimentație, predispoziții, febră, transpirații nocturne, scădere în greutate etc. În baza lor o să stabilească tratamentul.

| shyde a răspuns:

Mergi la gastroenterolog, sa iti vada stomacul la endoscopie si ecografie. Mananca sanatos, bea ceai de sunatoare, galbenele, menta. Astea repara din rani.