| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. M-am apucat de Uber in Bucuresti si dupa cum stiti ziua e foarte aglomerat, noaptea e mult mai lejer si si banii se fac altfel (mai bine). Intrebarea mea: daca fac mult timp de acum incolo (1 an) treaba asta sa muncesc noaptea, iar ziua sa dorm, la ce riscuri ma expun din punct de vedere al sanatatii? Probabil ca nu se simt acum (23 de ani). Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Sa faci doar ture de noapte inseamna sa iti dai peste cap ritmul circadian (este un ciclu de aproximativ 24 de ore al proceselor biochimice, fiziologice sau comportamentale). Te expui riscurilor de a face diabet, boli de inima sau poti chiar ajunge la obezitate. Daca mananci noaptea, asa cum multi lucratori din tura de noapte o fac, dezechilibrezi abilitatea corpului de a procesa glucoza si zaharul.

Pune-ti intrebarea daca merita sa te expui acestor riscuri desi ai doar 23 de ani? Aceste boli si afectiuni sunt mai predominante de la varsta de 35 de ani in sus. Merita sa imbatranesti din punct de vedere al sanatatii cu aproximativ 10 ani?

Stiu ca suna aiurea, insa mie mi s-a schimbat complet perspectiva aceasta asupra sanatatii cand am aflat ca un fost coleg de liceu a murit de o boala de inima la 24 de ani. Apoi ca cea mai buna prietena din liceu a facut un AVC. Iar diferenta de varsta nu e asa mare.

Daca tii neaparat la acest lucru, ai putea totusi sa alternezi ture de zi cu ture de noapte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lumea nu cheama noaptea Uberul, noaptea lumera doarme, exceptie fac petrecaretii din club, si gindeste te noaptea ce fel de oameni i ei in masină, betivi din club, drogati, care sunt pericol ăia nu au bani dar vor cursa gratuită te pot ataca oameni ca acestia, cel mai bine este ziua lucrezi si noaptea dormi, acum tu faci cum vrei.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Am lucrat ture de noapte când aveam 26 de ani, vreo 3-4 luni. N-am avut nici o problemă. Dacă alternezi perioade scurte, atunci s-ar putea să ai probleme, dar daca un an dormi constant ziua si lucrezi noaptea, te obișnuiești si esti OK. Am avut un vecin care lucra la metrou, inspecta șinele, instalațiile, etc. Făcea asta pe timpul nopții, când nu circula metroul, si era bine mersi. A lucrat așa vreo 20 de ani.