| marianpurdea a întrebat:

Va salut, nu mai pot de stres, am un coleg care de un an de zile se simte nasol, acu un an i-a aparut o ceva rosie piele decojita si in zona intima si pe fata si il durea burta, a slabit si vizibil si eu de atunci il ignor ca stiu ca a facut sex cu o panarama fara prezervativ dar azi in clasa va dati seama ca asa prieteneste in gluma, am dat cu mana cu el si nu stiu, pur si simplu mi-a luat mana si mi-a pupat-o, si cred ca l-am atins cu unghia, nu mai suport, daca am luat ceva ce are el? Cum sa-l evit fara sa se supere pe mine? Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti paranoică, serios, daca era racit luai si tu, dar ce are el sigur nu se ia decat prin contact sexual nu daca dai mîna cu el, ce varsta ai tu dar el? Ce clasa esti?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Asta nu este o întrebare de pus la sănătate. Bolile venerice nu se iau din dat mâna şi pupat. Vrei să îți marginalizezi prietenul degeaba. Fii bărbat şi poartă-te normal cu el, nu îl evita.

Ca să te liniştesc: eu dau mâna cu toți pacienții mei nu contează ce boală au (şi desigur mă spăl pe mâini între pacienți aşa cum cere conduita profesională) şi nu am luat nimic de la nimeni.

| mitenka a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Sigur, doar că un bărbat să-ți pupe mâna... Nu pare mai degrabă o scenă desprinsă din Nașul? laughing

| marianpurdea explică (pentru mitenka):

Mi s-a parut si mie ciudat gestul ala, ma rog
Eu doar sper sa nu fii ajuns cumva la sange

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru mitenka):

Nu e treaba mea unde se pupă. Nu despre asta era vorba. Ci că nu are niciun motiv de îngrijorare.

| marianpurdea explică (pentru StudentLaMedicina):

Multumesc, deci nu e problema daca dupa "incident" m-am spalat pe maini si la nici 5 minute am mancat?

| marianpurdea explică (pentru marianpurdea):

Si mi am bagat mana in gura ca aveam ceva carne printre dinti si mna, nu aveam scobitoare la indemnalaughing)

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

E baiat.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil are o boala cu transmitere sexuala, iar dupa plaga descrisa s-ar putea sa fie siffilis, care netrata duce la moarte.
De ce nu merge la medic?
In ce priveste datul mainii cu un om bolnav de ceva, este un gest normal, dar dupa aceea te poti spala pe maini ca sa ai siguranta ca nu ai luat nimic, desi bolile cu transmitere sexuala se iau prin contact sexual.