| geoconda a întrebat:

Vad o cunostinta, 14 ani are, era foarte gras, este și scund ce e drept. De la un timp arata foarte slab, parca nu mai e acelasi. Timp de o lună s-a făcut această metamorfizare. E vorba de 10 kg, cred. Cică nu a mâncat pâine, chipsuri, dulciuri, nu a făcut sport. Si totusi, cum e posibil? La mine nu e! Eu nu pot să rezist mancarii. El stiu ca se abține, se abține și nu e bine. Se va îngrașă la loc când va reveni la program. Ce credeti ca o să o țină toată viața pe înfometare? Eu de aia iau herbalife, nu mă infometez. Sunt niște shakeuri bazate pe plante, vitamine, minerale, etc. Proteine. Eu nu am avut chiar asa un rezultat imediat. Am ajuns la 82, 5 kg și acum am 79, 3. În 4 saptamani. Bunica mea susține că herbalifeul asta ma tine să nu slăbesc si ea tine cu copilul ăla, dar eu nu pentru să mă infometez fratilor. Nu tine la mine. E bine cat am slăbit? Mi se pare si mie cam putinel dar mna. Acum 2 ani am stat si eu nemancata timp de 3 zile, am mâncat doar lubenita si in trei zile am slăbit 3 kg. Pe care le-am pus după un an la loc. Dar mi-a fost și rău, evident. Credeți că acel copil face bine? Arata bine doar pe moment spun eu. Eu fac si sport, mănânc sănătos, beau apa multă, am doar o masă pe zi, cu multe proteine, restul 2 shakeuri. Si nu se vad rezultate rapid, ce fac? Bunica ma face sa cred ca herbalifeul asta ma strica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

N-a mancat mai nimic, de aia a dat 10 kile jos, daca a dat atat, e posibil, aia e.
Unii pot sa rabde, altii nu.

Daca acum dupa slabire va mancat cate kcal arde, NU se va mai ingrasa la loc, si va fi ok, daca exagereaza iar, iar se ingrasa, asta clar.

| T0T a răspuns:

E ușor să slăbești la vârsta aia dacă te abții din mâncat prostii. Și sportul ajută, totuși. Nu e imposibil să te abții dacă ai puțină voință.
Herbalife e scump și trebuie să îl iei mereu că te vei obișnui cu el. Dacă renunți ai șanse mari să te îngrăși la loc.
Trebuie ținut cont și că nu toți au același organism. Cunosc pe cineva care are aproape 30 de ani și mănâncă numai fast-food și e slăbănog cu picioare scânduri și are și pătrățele.

| isemilia a răspuns:

Depinde ce mananca. Ai numit doar cateva alimente (paine, chipsuri si dulciuri), insa sunt foarte multe altele (legume, fructe, oua, lactate etc) pe care le putea manca. Cred ca tot ceea ce a facut a fost sa consume un anumit numar de calorii zilnic. De preferat era sa faca si un sport. Nu vad de ce cumperi produsele Herbalife. Nu le-am incercat, nu spun ca nu sunt bune, insa nu inteleg motivul, din moment ce nu le vei consuma toata viata.

| CassiusAlexander a răspuns:

Și eu la 11 ani eram gras și în câteva luni am ajuns slab că m-am abținut fiindcă nu suport să fiu luat în râs de alții. Da, nu a fost prea sănătos, a fost ceva cam brusc și extrem. Dar asta e. Și nu, nu m-am mai îngrășat înapoi. Sunt mulți ani de atunci. În schimb m-am apucat de sport, ca să nu fiu doar slab scândură ci să fiu în formă.

| geoconda explică (pentru CassiusAlexander):

Si ce ai eliminat atunci din alimentație? Cate kg aveai si la cate ai ajuns? Ce ai mâncat? Făceai vreun sport?

| CassiusAlexander a răspuns (pentru geoconda):

Am eliminat orice fast food, băutură acidulată și orice dulce. Băuturile acidulate până în ziua de azi nu le mai consum. Am slăbit vreo 6 kg. Mâncam mâncare normală piure, mazăre, salate etc ce mi se dădea, fiind copil, dar nu mai mâncam deserturi sau alte prostii după. Sport nu făceam, abia după ce am slăbit m-am apucat de sport pentru un fizic mai armonios.

| geoconda explică (pentru CassiusAlexander):

Si te abțineai așa, adică, iti venea poftă de ceva si nu stiu, te fortai? Te simțeai înfometat?

| CassiusAlexander a răspuns (pentru geoconda):

Nu îmi păsa de nimic, ignoram orice poftă. Nu mă interesa decât să nu mai râdă lumea de mine că eram gras. Deci cumva a fost ușor.

| Jugoslavije a răspuns (pentru geoconda):

Sa iti explic si asta, nu trebuie neaparat sa procedezi cum a procedat el.
Poti aplica principiul 80/20 fara sa iti fie frica ca te vei ingrasa, din contra da un boost la metabolism, intereseaza-te mai mult despre asta.
Mai pe scurt mananci sanatos 80% iar restul, recomandat o singura data pe saptamana ai o zi in care poti sa mananci 20% ceea ce vrei tu:prajeala, dulciuri, sucuri, alcool, etc

| Jugoslavije a răspuns:

` Am o masa pe zi cu multe proteine `
Corpul asimileaza vreo 30-35g de proteine la o singura masa, restul sunt folosite sau eliminate din corp.
E destul de binisor cat ai slabit in 4 saptamani, luand in considerare ca n-ai un regim alimentar pus la punct si cat despre sport nici nu vreau sa ma gandesc ce fel de miscare faci happy
Mai rau e faptul ca pe tine te intereseaza kilogramele si nu talia si soldurile acolo e semnul clar ca ai slabit din grasime.
Daca te ajuta iti pot arata orientativ un plan de viata sanatos dat de un nutritionist sportiv cu care colaborez de ceva timp si am rezultate bune si de durata.
Daca mai continui mult cu o masa pe zi si 2 shake-uri eu personal nu te vad prea bine peste cativa ani.

| geoconda explică (pentru Jugoslavije):

De ce nu mă vezi prea bine? Fac exercitii cardio de 2 ori pe zi cu florin prodana, vezi pe you tube ce fel. Dacă vrei. Cum adică regim alimentar pus la punct? Eu cred că e prea bine pus la punct. Cum să mă intereseze talia si șoldurile? Nu inteleg.

| Jugoslavije a răspuns (pentru geoconda):

laughing in mod surprinzator poti pierde din masa musculara si sa scazi pe cantar si grasimea sa ramana, cantarul nu arata in mod batut in cuie ca ai slabit din grasime.
ca sa vezi daca ai slabit din grasime iti masori talia si soldurile, daca acolo ai un progres inseamna ca e grasime.
Regim tin doar persoanele bolnave, ceea ce zic e un mod de viata sanatos.
Prea bine pus la punct 1 masa pe zi si 2 shake-uri? Daca sunt altii mai destepti aici chiar ii rog sa iti argumenteze ce idiotenie faci…
Talia si soldurile ar trebui sa te intereseze cand vrei sa slabesti din masa musculara sau daca ai un cleste de masurare a grasimii cu atat mai bine.
Prefer sa nu comentez faza cu antrenorul de pe Youtube, pentru ca ar inseamna sa rad si mai mult de situatia ta.
Hai sa-ti zic eu, eu mananc in prezent 4 mese principale si 2 uneori 3 gustari si tot slabesc, evident la asta adaug si destul de mult sport, asta luand in considerare ca o zi pe saptamana am voie sa mananc tot ce vreau eu toata ziua, zi de trisat.
Si tu nu prea reusesti sa slabesti cu 1 masa si 2 shake-uri, ar trebui sa iti pui un semn de intrebare si sa cercetezi mai mult.
Asta face diferenta dintre slabitul inteligent si cel facut fara cap, fara suparare dar ai multe de invatat si mai bine ai discuta cu persoane cu studii in acest domeniu decat sa faci dupa ureche.

| geoconda explică (pentru Jugoslavije):

Am și 2 gustări pe zi. Păi ia cam ce ar trebui să fac, ma rog!?

| Jugoslavije a răspuns (pentru geoconda):

O sa las pe altii mai destepti decat mine sa iti explice, prefer sa nu imi bat capul mai mult decat trebuie si sa nu iti intre in bibilica.

| geoconda explică (pentru Jugoslavije):

0 argument.

| Jugoslavije a răspuns (pentru geoconda):

Daca esti vesnic nemultumita de ce ti se spune,asta referindu-ma si la ultima intrebare unde utilizatori ce au o baza solida au ales sa nu isi bata capul cu tine si ti-au oferit solutii bune si din pacate degeaba, de ce nu platesti tu mai bine un antrenor personal si un nutritionist sportiv sa ai rezultate? A, nu iti permiti dar iti permiti luxul de a fii proasta happy
Reciste ce ti-am spus si analizeaza mai bine, si dupa ceva timp trage linie si vezi care a fost prostul dintre noi doi, eu cu rezultate sau tu neavand rezultate mancand mai putin decat mine.Bafta kiddo

| geoconda explică (pentru Jugoslavije):

Haha. O să o las așa! Crede-te în continuare ce te crezi! laughing