| KatyyLWA a întrebat:

Vara trecuta mi-au aparut niste cosuri pe spate[probabil ca a fost o iritatie de la soare]...dar de atunci nu mi-au trecut.Ce pot face sa scap de ele? Uneori ma dau cu solutie, dar nu-mi dau seama daca are efect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| T4ny4 a răspuns:

Eu am fost la medic.Se pare ca de la soare si transpiratie s-a format un fel de ciuperca pe piele.Nu se ia la alte persoane, asa ca poti sta linistita.Mi-a dat Nizoral sampon si pastile.Cu samponul ma spalam zilnic.Si pastilele de 3 ori pe zi.Intr-o saptamana au inceput sa se vindece.

| KatyyLWA explică (pentru T4ny4):

Dar dupa ce opresc tratametul mai apar? Mama mea de fiecare data vrea sa i le stoarca pentru ca zice ca imi trec...e adv?

| T4ny4 a răspuns (pentru KatyyLWA):

Nu e chiar atat de ok sa le scoti.Mie nu mi-au mai aparut de atunci.

5 răspunsuri:
| RenataG a răspuns:

Buna.cel mai indicat ar fi sa mergi la un dermatolog, si nu folosi Skinoren gel sau Zynerit daca nu stii ce se intampla cu spatele tau..pentru ca doar un dermatolog iti poate spune ce ai si iti da si medicamentatie. oricum daca te duci s-ar putea sa ti dea niste antibiotice si ceva o solutie de curatare. Sper ca ti-am fost de ajutor>big grin

| NotToday a răspuns:

Alimentatie sanatoasa + Propolis pe zona afectata. Cred ca ar mai merge si cu miere si scortisoara...

| Moonlight123 a răspuns:

Mergi la un medic dermatolog sa iti dea un tratament de specialitate, sau poti folosi Skinoren gel sau Zynerit dim si seara pana iti trec.Dar cel mai bine medic dermatolog cu trimitere de la medicul de familie nu te costa nimic consultatia