| chiftelutacrocanta a întrebat:

Vedeti voi soarta nu vrea sa ma desparta de site-ul TPU, mi s-a intamplat o problema si trebuie sa va intreb ceva.M-am taiat astazi din greseala la mana dreapta, nu la palma ci pe partea cealalta.Intrebarea mea este:Cum as putea dezinfecta o taietura ca mi-a curs si sange, ce sa pun peste taietura sa nu se infecteze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima si prima data trebuie "franata" sangerarea, daca este prea putermica (in cazul tau: legat strans antebratul cu o carpa,
Daca sangerarea nu (mai) este puternica, atunci trebuie spalata rana cu apa, preferabil curgatoare, rece.
Daca s-a indepartat mizeria de pe langa si din rana, atunci urmeaza dezinfectarea. Este nevoie de un tampon de tifon steril, dar in lipsa putem doar sa turnam solutie dezinfectanta (ce avem la indemana) pe- si langa rana: rivanol, spirt sanitar (sau spirt alb, in lipsa vodca, tuica, palinca etc, va pisca!), tinctura de iod sau apa oxigenata (acesta "fierbe" rana si opreste si sangerarea.
Daca sangerarea s-a oprit, atunci e ok, putem lega un pansament peste rana, dar sa nu fie prea strans. Acest pansament va trebui schimbat la intervale de 6-12 ore, timp de cateva zile, pana ce rana se incheaga si nu este urma de sangerare sau de puroi. De fiecare data, inainte de legare, zona ranii va fi dezinfectata!

Daca este rana mai lunga de 3 cm sau este adanca, acesta va trebui cusuta. In timul cel mai scurt sa mergem la un cabinet medical de chirurgie (sau ce avem in apropiere) pentru prim ajutor.

Daca este rana mica, atunci putem linge rana (in loc de alt dezinfectant) dupa ce ai supt-o puternic si am scuipat continutul. Saliva este un excelent dezinfectant natural, de aceea si animalele se ling pe rana.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai apa oxigenata in casa, cea mai buna solutie este spalat bine cu apa calduta si sapun, dupa care bandajezi rana daca-i adanca si cureg sange, daca nu, lasata descoperit sa se inchida.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, fa astfel încât sa se oprească sângerarea și apoi bandajeaza rana și pui rivanol și apa oxigenata.

| PeFuga a răspuns:

Curata cu apa oxigenata sau rivanol, apoi acopera cu o compresa sterila si infasoara niste faşă in jurul mainii. Sub nici o forma nu pui spirt sau alcool pe rana deschisa. Indepartezi maine bandajul. Daca inca nu s-a facut cojita deasupra, repeti ce am scris mai sus. Dupa ce incepe sa se cicatrizeze poti lasa libera mana, insa nu indeparta cojitele, ci lasa-le sa cada singure.

| Alicezzz a răspuns:

Depinde in ce te ai tåiat? Daca a fost ceva ruginit trebuie sa mergi la urgenta pentru antitetanos. Daca nu e cazul tau, dezinfecteaza rana cu apa oxigenata sau rivanol si bandajezi.

| Juviia a răspuns:

În primul rând,trebuie oprită sângerarea, îți trebuie doar niște apă rece. Apoi, cu rivanol sau apă oxigenată, dezinfectezi zona, iar după bandajezi mâna.Îți va trece în câteva zile. Sănătate!

| StefanAdrian911 a răspuns:

Salut!
Peste taietura sangeranda (din care curge sange) sau chiar daca nu mai curge sange, pune apa peste ea (o sa usture putin), apoi pune un material textil pe ea (un prosop, etc) care sa nu fi fost folosit inainte, sa fie spalat. Daca vrei sa fi sigur de ce pui pe rana, poti lua o rola de tifon sau bandaj de la farmacie, este 3 lei o rola, si este cu siguranta dezinfectata. De la farmacie mai trebuie sa iei o sticluta de rivanol sau apa oxigenata. Dupa asta, iei o bucata de tifon sau prosop, o imbibi cu niste rivanol sau apa oxigenata, apoi pui peste rana. Dupa asta, iei inca o bucata de prosop, sau tifon, si infasori zona respectiva, incat acel material cu rivanol/apa oxigenata sa nu plece de pe loc.
Schimba zilnic bandajul, si nu face ca acel bandaj improvizat sa ia contact cu nisip, apa, sau alte lucruri care pot dauna. Daca ai nevoie de ajutor, in continuare, contacteaza-ma!