| Domo1278 a întrebat:

Venele move-rosiatice de la nivelul obrajilor cum se trateaza si ce sunt ele? Cuperoza poate sa apara si la persoanele sub 18 ani (14)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Emmeii a răspuns:

Bună.

Şi eu am câteva vene mov-roşe la nivelul feţei ( sub ochi, în barbă şi la buză ) şi ştiu că am citit într-o revistă că afinele sunt bune la tratarea acestora.
Uite şi un articol despre cuperoză : http://www.eva.ro/......24104.html

Sper că te-am ajutat!
O zi bună!

| pietrean a răspuns:

Cuperoza este o afectiune cronica ce apare frecvent la persoanele de varsta a doua si mai ales la femei.Ea se manifesta prin aparitia de vinisoare rosii pe fata, obraji, barbie si pe nas. Mai este si rozaceea:afectiune cutanata, caracterizata prin modificari vasculare. Capilarele sangvine se rup usor, in cazul cuperozei.Vasele de sange se sparg din cauza fragilitatii vaselor de sange, peretii capilarelor plesnesc. Sincer, nu prea stiu sigur, daca poti sa faci cuperoza sau rozacee la varste mai mici.Ar fi bine sa te vada un medic dermatolog,deoarece,daca ai asa ceva, ar trebui sa ai grija mai multa de tine:sa faci cure cu vit C, A, polen, sa folosesti crema de protectie chiar si iarna de minim 15 si chiar mai mult, sa ai grija de circulatia periferica, sa nu mananci iute, piperat, etc.

| Domo1278 explică (pentru pietrean):

Ai spus polen, ei bine, eu sunt alergica la polen XD
Nu stiu daca am una dintre ele, insa, crema pentru protectie te referi la cea solara?

| pietrean a răspuns (pentru Domo1278):

Da,crema de protectie solara cu factor de protectie mai mare de 15.Mai sunt si cremele cu retinol, dar sunt tare scumpe!

| Domo1278 explică (pentru pietrean):

Mai am o singura intrebare, daca nu ies din casa, trebuie sa folosesc crema pentru protectia solara?
Am in mijlocul obrajilor niste vinisoare micute si rosii-move, iar din aceasta cauza sunt mai mereu rosie in acea zona.
Vreau sa adaug ca am acel tip de piele alba cu pistrui, chiar in zona obrajilor- nasului.

| pietrean a răspuns (pentru Domo1278):

Daca stai in casa nu este nevoie.Crema apara doar tenul,de frig, iarna, iar vara, de razele soarelui. Ce este "rau", este in interior:capilarele sangvine se rup usor, circulatia sangelui este deficitara.De murit,nu se moare din asta,dar trebuie sa fii atenta,adica sa mergi la un medic dermatolog,in prima faza. Apoi, sa observi, daca iti ingheata extremitatile(picioarele si mainile)iarna, chiar daca esti bine protejata, sa nu intri direct de la frig la cald(ti se inroseste fata si te ustura putin tenul).