| Ambassaderåd a întrebat:

Vergeturi? Cum scapi de ele? Cum le tratezi? Cu ce le tratezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Metodele terapeutice folosite sunt:
- aplicarea retinoizilor topici
- terapia cu laser
- peeling-ul chimic.
Mai multe detalii despre fiecare metoda de tratament in parte gasesti aici: http://www.i-medic.ro/boli/vergeturi

2 răspunsuri:
| deusfarm a răspuns:

Scapi greu si in timp; depinde cum sunt, cat de vechi sunt. Exista creme speciale pentru vergeturi, mai scumpe, mai ieftine. Poti incerca crema pentru vergeturi ( producator Tis Farmaceutic ) sau Elastic Q + masaj usor in fiecare seara pe zona afectata. Succes

| Codrindor a răspuns:

Vergeturile nu se trateaza - adica ma refer in sensul ca ele nu dispar! Este o modificare asupra tegumentului si tesutului! Specificati de ce natura sunt: dupa sarcina sau o crestere ponderala! Exista anumite creme de intretinerem, dar asta va poate recomand un dermatolog deoarece trebuie avut grija la Ph-ul pielii si mai ales vara cand doriti bronz. Sanatate va dorim!