| guess_who a întrebat:

Verisoara mea a avut varicela si a facut tratament, iar dupa 2 saptamani s`a dus la scoala.Problema e ca vinerea trecuta a facut baie si i`au aparut alte bube pe tot corpul.Credeti ca din cauza ca mai avea sub piele? Sa se duca la scoala?(ea e in clasa a 8-a si in 2 saptamana deja a pierdut mult).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DeeAnna. a răspuns:

Mai...Nu stiu.Nu vreau sa spun prostii... Dar cand afli sa imi spui si mie ca ma intereseaza.:* Multumesc anticipat.winking

[Mai bine sa duce la un medic, pentru o explicatie corecta].winking

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Normal nu are legatura varicela cu apa, poate fi din cauza ca sa scarpinat mult, se poate unge pe corp cu crema sau sa se duca la medic, cand mai face baie ar fi bine sa nu se mai dea pe corp cu sapun sa se dea numai cu apa.Ar trebui sa mai stea o saptamana acasa.Succes

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte ciudat si trebuie sa se duca urgent la medic. Nu e normal ca varicela sa recidiveze, se intampla ceva in neregula si e nevoie de consult medical cat mai repede.

| delutza13 a răspuns:

Eu am avut varicela si medicul mi-a recomandat sa nu ma scarpin(daca pot) si baie nu am facut decat dupa 2 saptamani si jumatate. M-am spalat cu un prosopel umed si am incercat sa evit bubitele.Insa nu mi se pare normal sa ii reapara bubitele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varicela poate recidiva. Extrem de rar, dar chiar medicul meu a patit acest lucru. Perioada de evolutie + convalescenta este de cel putin 3 saptamani, nu 2. Asadar, 3 saptamani de stat in casa. Cat priveste baia, evident ca puteti face baie, in ciuda prostiilor care se scriu pe net. Doar nu o sa asteptam sa mirosim...Doar ca trebuie multa atentie, sa nu facem bai in cada, ci dus si sa nu spargem bubitele, ca sa nu se imprastie in felul acesta infectia. Va spune un pacient care a trecut printr-o forma destul de rea, ca adult.