| St_Stefania_1996 a întrebat:

Verisoara mea are coloana stramba in zona de jos, pare in forma de 's', de asemenea este si adancita. In artea de sus ii lipsesc striatile a 3 inele si inca una putin mai jos. Nu stiu ce pot face intrucat nu am o astfel de autoritate incat sa o pot duce eu la o cinsultatie. Are 12 ani si s-a nascut cu deficiente de auz, fiind operata din acest motiv la varsta de 2 ani, iar situatia trebuie tratata cu grija.As vrea sa stiu ce pot face, cat de grav este si cateva argumente pe care sa le pot prezenta mamei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Eu am avut un accident si m am lovit in partea de jos a coloanei nu am fost nici la medic din anumite motive si pentru ca am considerat ca nu era necesar am avut o perioada in care am stat sa ma recuperez. Acum sunt ok atunci nu puteam sa fac prea multe din cauza durerii insa chiar si acum dupa atata timp tot am probleme trebuie sa fiu atent cum ridic obiecte grele, in unele dimineti daca am dormit intr o pozitie mai ciudata ma trezesc cu dureri groaznice si iau medicamente sa alin durerea. Am fost nevoit sa lucrez muschii spatelui din partea aia sa reduca din durere. La mine nu se observa ca e deformata din moment ce a fost provocata de impact presupun ca am vatamat nervii din ne povestesti tu parerea mea e ca verisoara ta o duce mult mai rau ca mine eu am reusit sa mentin durerea sub control ba chiar m am obisnuit cu ea nu dispare pot doar sa o alin daca nu ma mentin in forma ajung sa fiu iar terminat de durere. Sunt tanar nu e problema acum problema va fi mai tarziu cand nu voi mai fi capabil sa fac exercitii si cine stie ce alte probleme vor mai aparea in timp. Daca vrei argumente sa ii dai doar arata i mesajul meu e clar ca eu o duc mult mai bine decat fetita aceea si vezi si tu prin ce trec eu fetita aceea e inca in crestere doar gandeste te cum va creste coloana aia daca ea e in S + ca odata ce va acumula greutate va pune mai mult stres pe coloana si nu vrem asta. Gandeste te la coloana ei ca la o bucata de sarma in forma literei s acum incearca sa aplici presiune cu mana la ambele capete iti poti imagina in ce mod se va deforma nu? Nu cred ca vrem sa ajungem acolo va avea nevoie de operatie daca nu are deja. Daca mama citeste asta va rog eu sa faceti ceva cu ea poate ca acum e bine insa ce veti face peste cativa ani ca parinte trebuie sa va ganditi la ce e mai rau lucru care poate patii copilul si sa aveti grija sa nu se ajunga la asta.